1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Anne ve babanın çocuklarına karşı görev ve sorumlulukları nelerdir?

Konusu 'Genel Dini Konular' forumundadır ve Suskun tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Anne ve babanın çocuklarına karşı görev ve sorumlulukları nelerdir?

  Çocuklar ailenin bir meyvesi, Allah'ın anne ve babaya vermiş olduğu emanetidir. Dinimiz anne ve babalardan çocukları güzel ahlaklı olarak yetiştirmelerini istemektedir. Bu hususta da bize Hz. Lokman'ın oğluna vermiş olduğu öğütler en güzel örnektir. "Lokman oğluna öğüt vererek: "Yavrucuğum! Allah'a ortak koşma! Doğrusu şirk büyük bir zulümdür demişti" (Lokman suresi, 13. ayet). Öğütlerine devamla "Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten vazgeçirmeye çalış, başına gelenlere sabret. Doğrusu bunlar azmedilmeye değer işlerdir. Küçümseyerek, insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah kendini beğenmiş, övünüp duran kimseleri asla sevmez. Yürüyüşünde tabii ol, sesini alçalt, unutma ki seslerin en çirkini merkeplerin sesidir" (Lokman suresi, 17-18-19. ayetler)
  Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'de "Hiçbir baba çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir bağışta bulunmamıştır"(250 hadis, 204) buyurarak çocuk terbiyesinin önemini vurgulamıştır.
  Anne ve baba çocuklarını sevmeli, şefkat göstermeli, aralarında ayrım yapmamalıdır. Onların eğitimlerini yapmalarını sağlamalı, nafakalarını temin etmeli, evlenmek istediklerinde de yardımcı olmalıdır. Peygamberimiz (s.a.v.) "Bir insanın bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerini ihmal etmesi günah olarak kendisine yeter" (Riyazüs-salihin, s331) uyarısında bulunmuştur. Demek ki çocuklara öncelikle dinini diyanetini öğreterek, güzel ahlaklı yetişmelerini sağlamak, bunun yanında maddi ihtiyaçlarını gücümüzün ölçüsünde israfa yol açmadan karşılamak her anne ve babanın görevidir.
   

Sayfayı Paylaş