1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Anten nedir?

Konusu 'Türkçe Sözlük' forumundadır ve Suskun tarafından 26 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Anten nedir?

  isim -Fransızca-antenne.
  1 . Boşlukta yayılan elektromanyetik dalgaları toplayarak bu dalgaların transmisyon hatları içerisinde yayılmasını sağlayan cihaz.
  2 . hayvan bilimi Duyarga.
  3 . denizcilik Olta şamandırasının alt ve üst kısmında bulunan ince uçlar.
  Birleşik Sözler
  anten yükselteci


  Radyo dalgaları yayıcısı ya da alıcısı özel düzenek.

  Verici anten, alternatif akım biçimindeki elektrik enerjisini elektromanyetik dalgalar biçiminde yayan iletkenler bileşimidir. Yaydığı dalgaların dalga boyunun yarısı kadar uzunlukta ve yatay olarak yerleştirilmiş bir iletkenden oluşan antenler 30 megahertzin altındaki frekanslar için kullanılır. Alıcı ya da verici olarak kullanılan ve etkisi, çevrildiği yöne göre değişen çubuk antenler, yerine göre şemsiye, çember biçiminde antenler de vardır. Mikrodalga bağlantıları için tabak biçiminde antenler kullanılır. Çok yüksek frekanslar (VHF) ve mikrodalga sinyaller için daha karmaşık antenler gereklidir. Anten devrelerinde self ve sığalar kullanılarak, antenin boyunu değiştirmeden dalga boyunu değiştirmek olanaklıdır.


   

Sayfayı Paylaş