1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Antik Tarih- Antik Tarihin İncelenmesi

Konusu 'Dünya Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 12 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  319
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.961 ÇTL
  Antik Tarih

  Antik tarih insanlık tarihinin başlangıcından erken dönem Orta Çağ'a kadarki zaman dilimindeki belirgin kültürel ve siyasi olayları konu alır. Her ne kadar bu bitiş tarihi (erken Orta Çağ) büyük oranda göreceli olsa da, çoğu Batılı akademisyenler Batı Roma İmparatorluğu'nın 476'daki çöküşünü antik Avrupa tarihinin (geleneksel olarak kabul edilmiş) sonu olarak tanımlarlar. Antik tarih için kullanılan bir başka terim de antikitedir (antiquity). Yine de bu terim (antikite) daha çok Antik Yunan ve Antik Roma uygarlıklarını özel olarak tanımlamakta kullanılmaktadır.
  Sümer çiviyazısının keşfedilmiş en eski yazım türü olduğuna göre, kayıtlı tarihin süresi yaklaşık 5.000-5.500 yıldır. Genetik delillere göre ise, insanoğlunun ilk ortaya çıkışı yaklaşık 150.000 yıl öncedir. Ayrıca, Homo spaiens`in Afrika'yı yaklaşık 60.000 yıl önce terk ettiğine dair gelişen bir düşünce ve deliller vardır.
  Antik Tarihin İncelenmesi

  Antik tarihin incelenmesindeki en temel sorun, sadece bir kısmının kayıtlı ve belgelenmiş olması ve bu belgelenmiş kısımından sadece bir bölümünün günümüze ulaşabilmiş olmasıdır. Antik tarihin bitişinden çok sonraya kadar okuryazarlıkkültüre yaygınlaşmamıştır, böylece tarihi yazma fırsatına sahip olmuş insan sayısı azdı. Yazılmış tarihler bile yaygınlaşmamış, dağılamamıştır, zira o dönemlerde matbaa makinesi olmadığı için bir eseri çoğaltmanın tek yolu el ile kopyasını çıkartmaktı. Antik Batı'nın okuryazarlık oranı en yüksek uygarlıklarından olan Roma İmparatorluğu'nun en ünlü ve önemli tarihçilerinden birçoğunun eserlerinin çoğu kayıptır. Örneğing, M.Ö. 1. yüzyılda yaşamış Romalı tarihçi LivyRoma'nın tarihini yazmış ve eserini Ab Urbe Condite (Kentin Buluşundan) koymuştur. Eserin 142 cilt olduğu düşünülmektedir, bugüne sadece 35 cildi ulaşabilmiştir. herhangi bir
  Tarihçilerin antik dünyaya dair bilgi edinmelerinin iki ana yolu vardır; arkeoloji ve birincil kaynakların incelenmesi.
  Arkeoloji

  Arkeoloji, geçmiş medeniyetlerden kalma eserleri bulmak, tarih ve sanat açısından incelemektir. Antik tarihin incelenmesinde, arkeologlar antik kentlerin kalıntılarında kazılar yaparak o dönemlerde insanların yaşayışlarına ve kurdukları uygarlığın özelliklerine dair ipuçları ararlar.
  Birincil Kaynaklar

  Antik dünya hakkında bilinenlerin çoğu, o dönemlerde yaşayan tarihçilerin çevreleri, geçmişleri ve dönemleri hakkında yazdıklarındandır. Her ne kadar yazarın bakış açısı ve önyargıları eserleri etkilemiş olsa da, onların ilk elden yaptıkları bu izah ve tasvirler antik geçmişi anlamak için büyük önem arz etmektedir.


  Tanınmış antik yazarlardan bazıları:

  * Herodotus
  * Josephus
  * Livy
  * Polybius
  * Suetonius
  * Tacitus
  * Thucydides
  * Sima Qian


  Antik Tarihteki Bazı Önemli Uygarlıklar


  Avrupa ve Akdeniz


  * Antik Mısır
  * Antik Yunanistan
  * Antik Roma
  * Kartaca
  * Etrüskler
  * Hititler
  * Fenike
  * İskitler


  Doğu Asya

  * Antik Çin
  * Antik Japonya
  * Antik Kore
  * Moğollar
  * Antik Türkler
  * Hunlar


  Orta ve Güneybatı Asya

  * Antik Hindistan
  * Antik İran
  * Asur
  * Babil
  * İndus Vadisi Uygarlığı
  * İsrail Krallığı
  * Yehuda Krallığı
  * Medler
  * Mezopotamya
  * Mitanni
  * Sümer
  * Urartu


  Sahra ve Alt-Sahra Afrikası

  * Aksum Krallığı
  * Kuşi


  Amerika Kıtaları

  * Adena
  * Aztekler
  * İnkalar
  * Mayalar
  * Kızılderililer
  * Olmekler
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.093
 2. Suskun
  Mesaj:
  6
  Görüntüleme:
  4.422
 3. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  2.271
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.730
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  646
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş