Antivirüs seçerken nelerke dikkat edilmeli?

e-PaCk

Forum Gururu
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
2,953
Beğeniler
46
#1
Antivirüs seçerken nelerke dikkat edilmeli?

Artık Windows İşletim Sistemlerinde bir antivirüs şart. Hackerlar,spamlar,trojanler,wormler derken bir antivirüse ihtiyacınız var. Ancak her antivirüs kullanılmamalı. "Sahte Antivirüs Gerçeği" adlı yazıyı okumuşsunuzdur.(Okumuyanlara tavsiye ederim.) İlk önce antivirüs seçerken şu kriterlere bakılmalı;
1-Ram kullanımına
2-Veritabanına(Güncel virüsler için gerekli.)
3-Virüs firmalarının yapmış olduğu testlere
4-Hafifliğine
5-Performansına(Tarama hızı vb.)
6-Virüsü temizleye biliyor mu?
Çoğumuz gennelikle arkadaşlarımızdan duyduğumuz antivirüsleri, sanki her sistemde aynı işlevde çalışıyormuş gibi sanıyoruz.
Örnek; 3 Ghz,2 gb Ram,200 Gb Hdd,AMD PhenomII bir de;
2.4 Ghz,512 Mb Ram,100 Gb Hdd,Intel Pentium 4 özelliklerine sahip iki bilgisayar olsun. Mesela bu iki sisteme de Kaspersky Internet Security adlı güvenlik yazılımını kuruyoruz. Hiç sistem gereksinimlerine bakmadan yüklüyoruz ve sonra haliyle kasıyor. Sonra foruma gelip herkesin sistemi aynıymış gibi çok kasıyor diyoruz. Kötü bir sisteme sahip olan arkadaşlara çok Ram yemeyen antivirüsler gerekir. Mesela Eset Nod32,Avira... İyi sisteme sahip olanlar için sorun olmaz. Şimdi bakalım veritabanlarına. Veritabanı çok kapsamlı olan antivirüslere Kaspersky,Symantec (Norton) örnek verilebilir. Eset'in nasıl derseniz Eset güncelleme yaparken tüm dosyları güncellemez sadece imzaları günceller. Şimdi gelelim testlere. Size önereceğim üye olmanızı istediğim (ancak orta düzey İngilizce gerekir.) birkaç antivirüs testi yapan firma var. VirusBTN,Av Comperatives,Protect Star. Şöyle diyebilirsiniz: "Hepsi ayrı bir şey söylüyor". diye. Size kalan bunları test etmek. Bakıcaksınız hangisi size göre uygun ise onu seçin. Tavsiyelere kulak asmayın. Şimdi gelelim hafifliğe, bu da Ram kullanımı ile alakalıdır. Söylediğim gibi Eset,Avira pek Ram kullanmaz. Ancak sağlayacakları güvenlik Kaspersky,Norton gibi olmayabilir. Performansda ise tüm firmalar yarışıyor. Mesela en hızlı tarama yapan Eset Nod32'ye yeni rakipler çıktı. Kaspersky'ın son sürümü geyet başarılı bir şekilde optimize edilmiş, aynı şey Norton için de geçerli. Bu konuda karar size kalmış. Virüs temizleme konusunda sorunları olan antivirüsler var. Genellikle Eset kullananlar bundan şikayetçi olabilir. Ancak suçu hemen antivirüse atmamak gerekir. İlk önce virüsü güvenli modda silmeyi deneyin.(Güvenli Modu açmak için Pc açılırken F8'e basılı tutun.) Olmazsa başka bir antivirüs ile deneyin. Hiçbiri mi silemiyor; o zaman başka yazılımlar kullanın. Combofix vb. kullanabilirsiniz. Bu da olmazsa virüsün adını ve yanına remover yazın Google'da aratın. Örnek:trojen remover.
 
Top