Antoryum (Anthurium)

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
Katılım
24 Arl 2011
Mesajlar
7,659
Beğeniler
1,566
#1


Salonlarda yetiştirilmesi kolay olan ev süs bitkilerinden antoryum evlerde güneş alabilen bir yerde bulundurulmalıdır.

Antoryumlar çiçeği için yetiştirilir. Yaprakları da son derece güzel ve dekoratiftir. Yerini severse bütün yıl çiçek açar durur. Bazı türleri ise çiçeği için değil sırf güzel yaprakları için yetiştirilir.

Bakımı: Kireçsiz normal iyi bir toprak ve güneş yeterlidir. Çok özel bakım gerektirmez; yalnız nemden hoşlanır buna dikkat edin. Yazın aşırı güneşten koruyun ve yapraklarına sabah akşam sık sık kireçsiz klorsuz su püskürtün. Kaloriferli evlerde kışın da su püskürtmeyi ihmal etmeyin. Güneş alabilen bir ortamda evde kış boyunca bile çiçek açmaya devam eder.

Antoryum Çoğaltılması
Antoryumun gövdesinin uzaması çok yavaştır. Uzayıp gitmez. Sanki yaprakları kökten çıkıyor gibidir. Yine de bir iki yılda gövdesi biraz uzar. O zaman temmuz ayında dibe yakın yerden kesin ve kesip aldığınız kısmı hemen dikin. Sıcak ve nemli yerde tutun. Kısa sürede köklenip büyümeye çiçek açmaya devam edecektir. Eski antoryumunuz ise dipten en az bir sürgün çıkararak büymeye devam edecektir. Bu sürgünler yeterince büyüyünce isterseniz ayırarak başka saksılara dikin ana kök tekrar tekrar filizlenebilir. Bu tür kökten ayırma ile üretme iş için mayıs ayı en uygun zamandır. Gerçi her zaman yapabilirsiniz.

Sorunları: Yeni satın alınan antoryumlar kısa zamanda ölüp gidiyor. Bunun sebebi satışa çıkarılmadan önce özel ısı ayarı olan seralarda hormonlarla beslenmesindendir. O şartlardan ayrılan bir antoryum normal şartlara çok zor uyum sağlayabiliyor. Onun için eğer antoryum satın alacaksanız sadece yaz mevsiminde alın. Böylece normal ev şartlarına uyum sağlaması daha kolay olur.
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
ZeyNoO Bitkiler 0
ZeyNoO Bitkiler 0

Benzer konular

Top