AÖF sosyal hizmetler bölümü dersleri

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,960
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
Bilgisayar bilgileri kaydeden saklayan gerektiğinde bilgiyi geri verebilen elektronik aygıttır.kendisi aracılığıyla bilgi işleyebileceğimiz bir tür cihazdır. Bilgi çağında yaşadığımız dikkate alındığında bilgisayarlar bilgi işlem sürecini ortaya koymuştur.

ilk zamanlardaki bilgisayar kapasite olarak küçük kapladıkları alan itibarıyla kocaman iken teknolojik gelişmelere bağlı olarak kapasitesi artırılmış ve daha kolay taşınabilen az yer kaplayan ebatlara ulaşmıştır . Çalışma mantığı aynı devam etmiştir .

İŞLEMCİ VE ANA BELLEK

işlemci ; girilen veriler üzerinde işlem yapan bilgisayar birimidir .
şu an piyasada intel ve amd firmalarının işlemcileri vardır .Toplama ,çıkarma işlemi ya da mantıksal sınamalar burada işlenir ve kontrol edilir. İkilik sayı sistemine göre işlemler algılanır. 0 ve 1 sayı değerlerine göre işlemler yapılır .

Sistem ondalık sayı sistemini 0 ve 1 den oluşan ikilik sayı sistemine çevirir
ondalık sayı sistemi ikilik sayı sistemi:

0 000
1 001
2 010
3 011
4 100
5 101

meraklısına ; ilgili sayı her seferinde 2 bölünür .Kalan ve bölümdeki 1 ve 0 değerleri sağdan sola dikkate alınır .

işlemcide bilgilerin saklandığı bölüm bellek olarak bilinir.
Ana bellek ;bilgisayarın herhangi bir anda işlemek durumunda olduğu bilgilerin saklandığı yerdir .Ana belleğe rassal erişimli bellek adı da verilir

RAM olarak ta bilinen bu bellek türü ana belleğin kullanıcılara ayrılan kısmıdır Ramdaki bilgiler bilgisayar kapanınca kaybolur o yüzdenbu belleğe geçiçi bellek adı da verilir .

Bilgilerin sürekli olarak saklanıp gerektiğinde geri çağrılabilmesi gerekir .
ROM bellek ana belleğin bilgisayar tarfından kullanılan kısmıdır salt okunur bellek olarak bilinir .ROM işlemci tarafından okunabilir ama ROM daki bilgiler değiştirilemez

Bilgisayarda işlemleri işlemcinin yapabilme hızına hertz denir
1 hz saniyede 1 darbe ,kilohertz 1000,megahertz 1 milyon ,gigahertz 1milyar darbeyi anlatır
mhz ,ghz şeklinde yazılır şu anki pc bilgisayarlarda işlemcı hızı ghzdir.

işlemci ve bellek bir arada bir bilgisayarın temel bileşenleridir .İşlemcinin hızı ve belleğin kapasitesi bilgisayarda önemli değerlerdir

Belleklerin ne kadar bilgi sakladıkları kapasiteyle alakalıdır .
belleklerin kapasiteleri byte cinsinden ölçülür 1 byte bir karaktere yani bir harfe denk gelir .kilobyte,megabyte,gigabyte,terabyte olarak kapasite belirlenir.

işlemci ile ana bellek arasında bilgi taşınan yola veri yolu adı verilir .Her bir veride aslında bir adreste saklanır. bu adreslerden veri çıkışı gerçekleşir.Veri yollarının genişliği ve veri transfer hızı bilgisayarın hızını etkileyen en önemli faktörlerdendir .Veri yollarında verilerin taşınması sırasında hücrelerinde taşınması gerekir .Bunu sağlayan yola adres yolu denirveri girişinin yapıyabilmesi işlemlerin yapılabilmesi için işlemci ve bellek dışında çevre birimlere ihtiyaç duyulur .
Bunlar ;
-giriş -çıkış birimleri ----->klavye,fare(mouse),yazıcı(printer),ekran(monitö r)
-yardımcı bellek------->disket,cd,sabit disk,dvd
-diğer çevre birimleri-->tarayıcılar,sesaraçları(mikrofon,kulaklık,hopar lö r),sayısal kameralar,tv kartı,modem.
 

Benzer konular

Top