Apple'ı şaşkına çeviren mühendis

aslann

Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!
Katılım
25 Tem 2009
Mesajlar
7,623
Beğeniler
515
Şehir
MAVİ
#1


Apple'ın bile tamamen unuttuğu ve şirketin ürettiği ilk bilgisayarlardan biri olan Macintosh Plus 27 yıl sonra internete bağlanmayı başardı.

Apple'ın internetin bile keşfinden önce üretip satışa sunduğu bilgisayarı Macintosh Plus, 27 yıllık bir sürenin ardından ilk kez internete girdi. Peki bu ne demek? Bu, daha internet tarayıcısı, internete bağlanılmasını sağlayan ethernet girişi olmayan bir bilgisayarın internete bağlanabilmesi demek...

Günümüz bilgisayarlarına kıyasla neredeyse 200 bin kat daha yavaş çalışan sistem, Apple'ın ilk web tarayıcılarından biri olan MacWeb 2.0 ile internete bağlandı. MacWeb 2.0'ı sisteme yükleyen mühendis Jeff Keacher ardından dünyanın en küçük bilgisayarı olarak da bilinen Raspberry Pi'yi Mac'e bağladı. Ardından mühendis Pi'yi yönlendirici cihazla irtibatladı.

Ancak MacWeb 2.0 tarayıcısının büyük bir sorunu vardı. Bugün hazırlanan internet sitelerinde kullanılan Javascript ve CSS gibi bilgisayar dillerini okuyamıyordu. Mühendis ise bunun için bir Proxy programı geliştirdi ve bu program ile web sayfalarının adreslerinde kullanılan tüm bilgisayar dillerini, fotoğrafları kaldırdı. Bu sayede geriye sadece metin dosyaları kaldı. Yani sistem sadece metin bazlı da olsa artık internete girebiliyordu.

Macintosh Plus'ın özellikleri
1986 yılında üretilen cihazda 4 MB bellek kullanılırken işlemcisi de 8MHz MC68000 idi. Siyah beyaz ekranda çalışan cihazın ekran çözünürlüğü ise 512x384'tü. Keacher'a göre bugünün bilgisayarlarına kıyasla cihaz 200 bin kat daha yavaş çalışıyordu.
 

Benzer konular

Top