Arabaşı

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
HAMUR İÇİN GEREKLİ MALZEME

1 Çorba kasesi un
6 kase su
yeterince kaşığı tuz

HAMURUN HAZIRLANIŞI

6 Kase suyun 3 kasesi tencereye konulur ve 1 tatlı kaşığı tuz atılarak kaynamaya bırakılır. Diğer 3 kase su ise diğer bir tarafta bir kase un geniş bir kaba konularak bu üç kase su ile iyice karıştırılarak sıvı hale getirilerek kevgirden süzülür (Kevgirden süzülmesinin nedeni unun topak kalmaması içindir) Kaynayan suyun içerisine kevgirden süzdüğümüz bu karışımı kaynayan suyun içerisine iyice karıştırılarak yavaş yavaş karışım dökülür Karıştırma ise işlem bitene kadar devam etmelidir dikkat edilecek en önemli husus ise karışımı dökerken hızlı daha sonrada normal ve aralıksız karıştırmaya devam etmeliyiz. Karıştırma tam olmazsa hamur topaklanır ve tam netice vermez. Kaynadıktan sonra ocağı kapatıp bekletmeden su ile ıslattığımız tepsiye bu hamur dökülerek soğumaya bırakılır. Tepsiyi ıslatmamızda amaç ise hamurun tepsiye yapışmaması içindir Bu soğumaya bıraktığımız hamur yaklaşık 4- 5 saat sonra servise hazır hale gelmiş olur.

Not: Arabaşıda unun kalitesi çok önemlidir Unun kaliteli olduğunu düşünerek eğer hamur tepsiyi bırakıyorsa tam netice almışınızdır (Arabaşı genelde kış mevsiminde yapılır)
 

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,010
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#2
Yaygın olarak içanadolu bölgesinde yapılan bu yemek arap kökenli degildir ismi arabası olsada. :) ögün arası servis edildigi icin (Ara-Aşı) olarak adlandırılmıştır.Bu isim zamanla degişmiş ve Arabaşı olmutur.Her ne kadar benim memleketimin yemegide olsa sadece corbasını içerim baharatlı çok güzel olur. konu için teşekkürler.
 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#3
Arabaşını kış günlerinde annemde yapardı.Tepsiyi karın üstüne oturturdu,soğuyunca ortasına acılı-ekşili çorbayı koyar tüm aile neşe içinde afiyetle yerdik.
 

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,010
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#4
Evet özellikle kış günlerinin vazgeçilmezidir. Hamuru titreyecek derdi bizimkiler. bir kaşığa koca o dilimi sıgdırım bir lokmada çiğnemeden yutulması gerekiyor. bunu hiç yapamadım tabi ama çorba harıka acı ve limonla. :)
 

Benzer konular

Top