Araç hız sensörü

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
Katılım
24 Arl 2011
Mesajlar
7,659
Beğeniler
1,565
#1
Yakıt besleme hızı araç hızına bağlı olarak değişir. Eğer sürücü düşük hızda gaz pedalına sonuna kadar basarsa, durum daha yüksek çıkışı gerektirebilir. Ayrıca, araç yüksek hızda ise, yüksek hızda sürüş gereksinimi olarak nitelenebilir. İki çeşit hız sensörü vardır. Bunlar; Reed siviç tipi sensör hız gösterge*sine ve Hall tipi sensör ise hız göstergesi hareket dişlisine takılmıştır.
Reed siviç tipi sensör çıkış dişlisinin bir dönüşünde 4 atım sinyali üretir. Reed siviç 5 V ECM güç beslemesini keserek üretilen hız sinyalini atım sinyaline dönüştürür. Daha sonra ECM, rölanti hızı ayarı için kullanılacak atım sinyalini alır.
Hall sensör tipi aracın rölantide veya sürüş sırasında olup olmadığını algılar. Akım geçince 0,5 V, Hall sensör çalışmadığında 12 V sinyal alarak araç hızını algılar. Kısaca, yük algılama işlevi yapar.
Özellikle otomatik şanzımanlı araçlarda araç hız sensörü arızalı ise araç durduğunda motorun çalışması durabilir ve dolayısıyla daha dikkatli kontrol gerekebilir. Ayrıca, Hall sensör tipleri modele göre farklı atım sayılarına sahiptir ve dolayısıyla aynı özelliğe sahip sensörün kullanıldığından emin olun.
 

Benzer konular

Top