Araç Sahibine Sokak Vergisi

BIYIKLI

V.I.P
V.I.P
Katılım
14 Hzr 2006
Mesajlar
1,629
Beğeniler
13
Yaş
12
#1
ARACINI EVİNİN ÖNÜNE PARK EDENE OTOPARK ÜCRETİ YOLDA
Araç sahibine sokak vergisi

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin yarısının belediyelere verilmesi Maliye'nin gelir kaybını önlemek için yeni vergi ya da vergiye zammı gündeme getirecek.
Hafta başında Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan 'İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Kanun Tasarısı' vatandaşta 'vergi depremi' yaratacak. Düzenleme ile ilk kez Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) gelirlerinin yarısı belediyelere bırakılacak. 2006 yılında 1.5 milyar YTL tutan bu payın devlet bütçesinde yol açacağı kaybın telafisi için ya MTV'ye zam yapılacak ya da yeni vergi konulacak. MTV Kanunu'na göre yapılacak tahsilatın yarısı, tahsilatı takip eden ayın 20'nci günü akşamına kadar İller Bankası'na aktarılacak. Bu miktarın yüzde 60'ı belediyelere, yüzde 40'ı il özel idarelerine dağıtılacak. Büyükşehir belediyesi olan yerlerde ise payın yüzde 65'i büyükşehir belediyesine, yüzde 35'i ise ilçe ve nüfuslarına göre ilk kademe belediyelerine verilecek. Böylece yolların yapımı, bakımı ve onarımında daha çok sorumluluğu bulunan büyükşehir belediyelerine ek kaynak doğacak. Örneğin bu yıl 3 milyar 42 milyon YTL gelir öngörülen MTV'nin yarısına karşılık gelen 1.5 milyar YTL belediyelere bırakıldığında, ya taşıt vergilerinin artırılması ya da başka kalemlerde ilave vergi düzenlemeleri yapılması kaçınılmaz hale gelecek. Yeni düzenleme ile ayrıca taksi duraklarından da taksi başına yıllık 30 YTL alınacak.


Araç sahibine sokak vergisi

Aracını evinin önüne park edenden de otopark ücreti alınmasını öngören tasarı Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

Belediye meclislerinin belirleyeceği yoğun trafikli sokaklarda aracını park edenlerden saat başına 2 YTL, üç saatin üstünde ise 7 YTL alınacak. Evi bu sokaklarda olanlar da park ücretini ödeyecek. Tasarıyla Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin yarısı da belediyelere bırakılacak.

Evinin önünde park vergisi

Tasarı araçlarını sokağa park eden vatandaştan saat başına 2 YTL, harç alınmasını öngörüyor.

İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Kanun Tasarısı ile ''Geçici Kullanım Harcı' adı altında bir tür 'Otopark Vergisi' de getiriliyor. Belediye meclislerinin belirlediği yerlere araçlarını park edenlerden saat başına 2 YTL, günlük 7 YTL harç alınacak. Örneğin, bir belediye, araç ve iş trafiğinin yoğun olduğu bir sokağı, hatta vatandaşın evinin önünü dahi otopark alanı olarak belirlerse buraya aracını bırakan para ödemek zorunda kalacak. Tasarıda, daha önce 'işgal harcı' adı altında tahsil edilen gelirler 'geçici kullanım harcı' adı altında daha geniş kapsama yayıldı. Bir tür otopark vergisine dönüştürülen uygulamaya kapı aralandı.

TRAFİK YOĞUN SOKAK

Halen yürürlükte olan kanunda, "Motorlu kara taşıtlarının park etmeleri için il trafik komisyonlarının olumlu görüşü alınarak belediyelerce şehir merkezlerinde tesis edilen ve işletilen mahallerin (otoparkların) çalışma saatleri içinde, taşıtlar tarafından işgali" harcın konusunu oluşturuyor. Yeni düzenleme ise belediye meclisleri tarafından belirlenmiş alanlar için 'geçici kullanım' tanımını getirerek, otomobiller için saat başına 2 YTL, günlük 7 YTL harç alınmasını öngörüyor. 3 saati aşan kullanımlarda ise günlük harç miktarı alınacağı hükme bağlanıyor. Yürürlükteki kanunlardan farklı olarak belediye meclisi, iş trafiğinin yoğun olduğu bir sokakta park yerleri belirlerse, işyeri veya konut sahibi kendi binasının önüne aracını park ettiğinde dahi harç ödemek zorunda kalacak.

ÖTV'DEN DE PAY

Yeni düzenleme, belediyelere genel bütçe vergi gelirlerinden aktarılan payın hesabına da ince ayar çekiyor. Bütçe vergi tahsilatından belediyelere yüzde 6, il özel idarelerine yüzde 1.2 oranında pay aktarılırken, daha önce dikkate alınmayan akaryakıt ve doğalgaz üzerinden alınan Özel Tüketim Vergisi de kapsama dahil ediliyor. Böylece 2006 yılında yaklaşık 20 milyar YTL gelir beklenen petrol ürünleri ÖTV'sinin yüzde 7.12'sinin mahalli idarelere transferine olanak veriliyor. Yasa, yürürlükte olsaydı bu yolla belediyelere en az 1.4 milyar YTL kaynak sağlanmış olacaktı.


sabah
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,882
Beğeniler
9,658
Şehir
Antalya
Takım
GALATASARAY
#2
Bu haberi daha önce duymuştum ancak sadece İstanbul için düşünülmüş ve bir öneri olarak sunulmuştu.

Bütün Türkiye'de uygulanan bir yaptırım mı olacak yani?
 
Top Bottom