Araçlarla İlgili Hususlar

Katılım
14 Arl 2008
Mesajlar
628
Beğeniler
11
#1
Sürücü belgesi, ruhsat ve Uluslararası Yeşil Sigorta Kartının mutlaka temini gerekir. Yol üzerindeki bazı ülkeler sürücü belgesi olarak Uluslararası Ehliyeti aramakta, bunu ibraz edemeyenlere para cezası kesmektedirler.

Sürücü belgesi, ruhsat ve Uluslararası Yeşil Sigorta Kartının mutlaka temini gerekir. Yol üzerindeki bazı ülkeler sürücü belgesi olarak Uluslararası Ehliyeti aramakta, bunu ibraz edemeyenlere para cezası kesmektedirler. Dolayısıyla sürücü belgesi yanında uluslararası ehliyet temini yararlı olacaktır. Ayrıca, seyahat öncesinde kısa süreli kasko ve yolcu kaza sigortası yaptırılması tavsiye edilir.

Öte yandan Uluslararası Yeşil Sigorta Kartının Hırvatistan ve Slovenya için geçerli olabilmesi, bu hususun kartta belirtilmiş olmasına bağlıdır. Gözle görülür önemli hasarlarla sonuçlanan kazalarda, karşı taraf olmasa bile, polise müracaatla Hasar Tespit Raporu düzenlettirilmelidir. Aksi takdirde, ülke içindeki veya çıkış gümrüğündeki kontrollerde suçlanma ya da engellenme mümkün olabilecektir. Kaza halinde trafik polisini bekleyip kaza raporunu yerinde hazırlatmak lazımdır.

Almanyadaki ve yaşadığınız diğer ülkedeki sigorta şirketinizden geçilecek ülkelerdeki şubelerinin telefonlarının öğrenilmesi ve aracın sigortasının Türkiyenin Asya bölümünde de geçerli olduğuna dair bir belge alınması lazımdır.

*Aracınızın Türkiyeye girişi için Triptik yaptırmak şart değildir. Bunun için sınır kapılarımızda Taşıt Giriş-Çıkış Formu doldurmak yeterlidir. Ancak, aracın ruhsatı size ait değilse, sahibinden vekalet alınması gerekir.

Dikkat edilmesi gerekli önemli bir husus, araçta bidon içerisinde benzin bulundurulmamasıdır. Birçok ülkeye benzin sokmak yasaktır. Bunun mümkün olduğu birkaç ülkede ise miktar sınırlaması vardır. Dolayısıyla araçta bidon ile benzin bulundurmak yerine aracın deposunu her zaman dolu tutmak ve kaliteli, güvenli benzin için, büyük kentlerde ikmal yapmak en doğrusudur.

 

Benzer konular

Top