Arakan ile Elele (TRT canlı) !

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Katılım
21 Tem 2009
Mesajlar
4,979
Beğeniler
53
#1
Myanmar'da zulüm altındakiı Müslümanlara Türkiye'nin desteği devam ediyor.


TRT-1 televizyonunda sunuculuğunu Kadir Çöpdemir'in yaptığı canlı yayınlanan programda, banka hesap numaralarına bağış toplandı.
Canlı yayına telefonla bağlanan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın öncülüğünde Arakanlı Müslümanlar için bayram namazında yardım toplanacağını bildirdi.
Arınç, "Bütün Türkiye'de bayram namazında yardım toplanacaktır, Myanmar için yardım toplanacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığımız şu ana kadar toplanan paranın bir misli kadar fazlasının bayram namazında toplanacağını söylüyor. İnşallah TRT'nin yürüttüğü bu programla bu miktarların çok üstünde bir yardımı toplayacağız." dedi.
Bülent Arınç, Türkiye'nin çabaları ile önce Somali'de ardından Myanmar'da Müslümanlara yapılan ıstırapların son bulması için uluslararası kuruluşların hareket geçirildiğini söyledi.
Arınç, "Önce Somali ve ardından Myanmar'da Müslümanlara yapılan zulüme dünyayı harekete geçirme konusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışmaları ile dünyanın dikkatinin Myanmar'a çekildi. Dışişleri bakanlığımız diplomatik anlamda çok ciddi bir çalışma yapıyor. BM Genel Sekreteri özel temsilcisini gönderdi." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da programa canlı yayın konuğu olarak katıldı.
Davutoğlu, Arakanlı müslümanlara yapılan yardımları şu sözlerle anlattı:
"İlk defa Myanmar hükümeti yurtdışından bir yardım talebini kabul etti. İlk defa yurtdışından gelen bir heyete Arakan'a gitme imkanı sundu. Görüşmeler verimli geçti. Türk Kızılayı ile Myanmar Kızılhaçı arasında bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma çerçevesinde bir kriz merkezi kuracağız. Hayırseverlerin katkıları ile yapılan yardımlar burada toplanacak ve en doğru kanallarla en doğru insanlara ulaşması için çaba sarfedilecek."
TRT'1 de yayınlanan Arakan için el ele programına birçok sivil toplum kuruluşu, sanatçı ve sporcu katılarak destek verdi.


trt

Program şu anda TRT de devam ediyor. Çerezforum üyeleri olarak biz de bir şeyler yapabiliriz.Karınca kararınca en azından telefonla bir mesajla bile katkıda bulunabiliriz.
 
Top