Arıcılık Teknikeri

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,246
Takım
GALATASARAY
#1
Arıcılık Teknikeri

Arılardan bal, balmumu, arısütü vb. Ürünlerin elde edilmesi ve bu ürünlerin pazarlanması alanında çalışan kişidir.

Görevleri

Arıcılık teknikeri hayvansal üretim alanında uzmanlaşmış ziraat mühendislerinin gözetim ve denetimi altında; - arı ırklarının geliştirilmesi; verimlerinin artırılması için araştırmalar yapar, - arıları hastalıklardan korumak için önlemler alır, - arı kovanlarının en iyi şekilde korunmasını ve üst düzeyde verim alınacak alanlara kurulmasını sağlar, - arıdan elde edilen ürünlerin pazarlanması için gerekli çalışmaları yapar, - arı üreticilerini eğitir, onlara sorunlarını giderici önerilerde bulunur.

Kullanılan alet ve malzemeler

Maske, eldiven, pres, çerçeve, kovan, petek, mumlu kağıt, santrifüj, kap, su, şekerli solüsyon (bal) ve laboratuar araç ve gereçleri.

Mesleğin gerektirdiği özellikler

Arıcılık teknikeri olmak isteyenlerin; - fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, - ellerini ustalıkla kullanabilen, - açık havada çalışmaktan hoşlanan, - bedence sağlıklı, dayanıklı, - dikkatli ve tedbirli kimseler olmaları gerekir.

Çalışma ortamı ve koşulları

Arıcılık teknikerleri planlama ve laboratuar çalışmalarını kapalı ortamlarda, arı kovanlarının yerleştirilmesi ve ürünlerin alınması ile ilgili işleri açık havada yürütürler. Çalışma ortamı oldukça temizdir. Ancak arı sokmasına maruz kalma tehlikesine karşı dikkatli olunması gerekir. Arıcılık teknikerleri çalışmaları sırasında ziraat mühendisleri, teknisyen, işçilerle ve arı üreticileri ile ilişki halindedir.

Çalışma alanları ve İş bulma olanakları

Arıcılık teknikerleri; - tarım, orman ve köy İşleri bakanlığına bağlı zirai araştırma enstitülerinin arıcılık bölümlerinde, arıcılık istasyonlarında ve çiftçi eğitim şubelerinde görev alabilirler. - özel sektöre bağlı arıcılık işletmelerinde çalışabilirler. - kendileri arıcılık işletmesi kurabilirler. Besin değeri yönünden çok zengin olan bala talep artmaktadır. Buna paralel olarak arıcılık sektörü de hızla gelişmektedir.

Meslek eğitiminin verildiği yerler

Mesleğin eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının arıcılık bölümlerinde verilmektedir.

Meslek eğitimine giriş koşulları

Meslek liselerinin çay teknolojisi, süs bitkileri, tarım, ziraat,genel ziraat, makine(tarım meslek lisesi), makine-tarım teknolojisi, peyzaj, tarım teknolojisi bölümlerinden mezun olanlar “arıcılık” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve öss puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.bunun için bu kişilerin ösym başkanlığınca yapılan öğrenci seçme sınavına (öss) girmeleri ve yeterli “eşit ağırlıklı (ea)” puanı almaları gerekir.

Eğitimin süresi ve İçeriği

Eğitimin süresi 2 yıl olup, arıcılık programında; zirai botanik, analitik kimya, zooloji, arının zoolojideki yeri, arı ekolojisi, bal ve bal teknolojisi, balmumu, polen, arısütü, propil üretimi ve muhafaza teknikleri, bilgisayar ve programlama gibi dersler okutulur.

Meslekte İlerleme

Arıcılık ön lisans programını başarı ile bitirenler ösym tarafından açılan dikey geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde ziraat fakültelerinin "hayvansal üretim" lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

Benzer meslekler

İpekböcekçiliği teknikerliği, kanatlı hayvan yetiştiriciliği teknikerliği, su ürünleri teknikerliği, arıcılık teknisyenliği.
 

Benzer konular

Top