arkadaslar bakarmısınız

CAYİT

Katılımcı
Katılım
3 Ags 2008
Mesajlar
106
Beğeniler
2
Şehir
İSTANBUL
#1
arkadaslar saçları boyatmak günahmıdır ? bilen bılmeyen herkezden cevap beklıoruz
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,473
Beğeniler
8,997
Takım
GALATASARAY
#2
Bu konuda kesin bilgi sahibi değilim. Ancak duyduğum bir bilgiyi ileteyim. (Doğru olup olmadığın bilmiyorum)

İnsanın doğal yapısı ile suyun temasını engelleyen (zorunlu haller dışında) herşeyin günah olduğunu okumuş ya da duymuştum. Saç boyası su ile teması kesermeyebilir.
 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#3
SORU: sac boyatmak günah mi?

CEVAP:İnsanların saçları genel olarak sarı, kızıl, kahverengi veya siyah renkte olur. İnsan bedeninde saça, kana, deriye renk veren maddelere pigment denir. Bedende üç ana pigment vardır.


* 1. Melânin Kahverengi olup, küçük tanecikler halindedir.
* 2. Karoten Sarı renkte olup, bu pigment bitkilerde de bulunur. Tereyağına ve havuca bu pigment renk verir.
* 3. Hemoglobin Kanın kırmızı rengini bu pigment sağlar.
Pigment, güneşin ışınlarını emer. Derideki melânin de özel hücreler yapar. Bu hücrelere melânosit denir. Melâninin açık veya koyu renkli olmasında oksitlenmenin büyük etkisi vardır. pigmentin tanecikleri az oksitlenirse renkleri açık olur, oksitlenme çoğalınca renkleri koyu kahverengiye kadar varır. Saçlarda, tüylerde pigment oluşmasının esasları da derideki gibidir. Saç telleri dibindeki melânositler kalıtıma göre saça renk verirler. Saçlardaki renk farkları taneciklerin yayılışına, oksitlenme derecesine bağlıdır. Açık renk kızıl saçlarda melâninden başka bir demir pigment daha bulunur.Saçların rengini koruyabilmesi için, saçların bulunduğu deri tabakası gerektiği gibi beslenmelidir. Beslenme iyi olmazsa, özellikle B vitamini, bakır eksikliği olursa, saçlarda beyazlaşma görülür. Besin iyi ayarlanırsa, saçların yeniden normal rengini aldığı olur.Diğer yandan yaşlılıkla ilgili saç ağarmalarının besinle ilgisi yoktur vitamin tedavisiyle ve besinle saçlar normal rengine girmez. Çünkü yaşlılıktaki ağarma melânin hücrelerinin artık işini göremez hale gelmesinden olur. Kimi zaman ruhi sıkıntı sonunda saçların birdenbire ağardığı görülmüşse de, bunun nedeni bilimce kesin olarak açıklanamamıştır. Ancak bu gibi sarsıntıların bezlerin işleyişini etkilediğinde şüphe yoktur.Saçının rengi açık olan veya saçı ağaran kimsenin bunu boyatmasının İslâma göre hükmünü şu şekilde belirlemek mümkündür. İslâmın çıkışından önce yahudi ve hıristiyanlar güzel görünme ve süslenmenin Allaha kullukla bağdaşmayacağını düşünerek,saçıboyayıp rengini değiştirmekten kaçınırlardı. Hz. Peygamber, ashabına bağımsız bir kişilik kazandırmak için saçı ve sakalı kına veya başka bir boya maddesi ile boyayabileceklerini bildirdi. Ebû Hüreyre tan nakledilen bir hadiste şöyle buyurulur
* Yahudi ve Hıristiyanlar saçlarını boyamaz. Siz onların aksini yapınız yani saçlarınızı boyayınız *
Ancak hadisteki emir bağlayıcı olmayıp mendupluk bildirir. Nitekim uygulamada Hz. Ebû Bekir, Ömer, Ali, Kab ve Enes gibi bazı sahabeler saçlarını boyamamıştır.Diğer yandan kullanılacak boyada siyah renk tercih edilmemelidir. Çünkü saç boyası genellikle yaşlı erkeklerin beyazlaşan saçları için söz konusu olur. Siyah renk yaşlı kimseyi, olduğundan çok genç gösterir. Bu durum kınalama veya boyayı amacından saptırabilir. Nitekim Mekkenin fethi günü Hz. Ebû Bekrin yaşlı babası Ebû Kuhâfenin saçlarının ağaç çiçekleri gibi beyazlaştığını gören Rasûlüllah şöyle buyurmuştur
* Bu beyaz saçı değiştiriniz ve siyahtan sakınınız *
Ancak saçı beyazlaşan kimse genç olursa, onun siyaha boyamasında bir sakınca görülmemiştir. Nitekim
* Sad b. Ebî Vakkas, Ukbe b. Âmir, Hasan, Hüseyin ve Cerîr gibi sahabelerin bu rengi tercih ettikleri nakledilmiştir *
Boya malzemesi olarak Allah elçisi kınayı tavsiye etmiştir
* Saçın beyazlığını değiştirmek için kullandığınız şeylerin en iyisi kına ve keten bitkisidir *
Hz. Enes b. Mâlik,
* Hz. Ebû Bekrin saçlarını kına ve ketenle, Hz. Ömerin ise yalnız saf kına ile boyadığını nakletmiştir *
Sonuç olarak erkek veya kadının beyazlaşan saçlarını sarı veya kızıl renge boyamaları müstehap görülmüş siyaha boyamaları ise, sağlam görüşe göre, caiz görülmemiştir. Ancak genç kimsenin siyah boya kullanmasında da bir sakınca yoktur. Diğer yandan boya malzemesi olarak kına ve vesîme denilen, boya sanayiinde kullanılan bir bitkinin tercih edilmesi tavsiye edilmiştir .El, ayak veya başa sürülen kınanın katı olan malzemesi temizlendikten sonra deri veya saçlarda bıraktığı renk, suyun deriye nüfûzuna engel değildir. Bu yüzden abdest veya gusle mani olmaz .

Kaynak :
* İslam Ansiklopedisi
* İbni Âbidin, a.g.e., I, 224
* Buhârî, Enbiyâ, 50 Libas, 67
* Müslim, Libas, 80
* Ebû Dâvud, Tereccül, 18 Nesâî, Zîne, 14 Nesâî, Zîne, 15
* Ahmed b. Hanbel, I,165, 356, II, 261, 499, III,160, 322, 147, 150, 154
* Halâl Harâm fil İslâm 102, 103
* Tirmizî, Libâs, 20 Nesâî, Zîne, 16
* İbni Mâce, Libâs, 32
* Kardâvî, a.g.e., s. 103
* Reddül Muhtâr XV, 378, XVII, 314asagida benim gorusum
kina ile sac boyasinn arasindaki fark neki ? artik gunumuzde erkeklerde sacina kina yakiyor ama tabiki önce abdest alman gerekiyormus benim duyduklarima gorede kinada boyada aynisi bence ama dogal olmak daha guzel
gerci simdi dogal güzeligini kullanan da cok cok az bence
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,473
Beğeniler
8,997
Takım
GALATASARAY
#5
Kına ve boyanın kimyasal yapıları farklı. Kına suyu ileten ve renk verdiği saç veya elde tabaka oluşturmayan yapıya sahip. Oysa boyaların tabaka oluşturarak renklendirebilme olayı var.
 

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
155
Yaş
49
Şehir
Viyana
#6
Saç Boyatmak Caiz mi?

Resulullah (s.a.v.) buyuruyor:
Hz. Câbir (r.a.) anlatıyor:


"Ebu Kuhâfe, Fetih günü Resülullah aleyhissalâtu vesselam'a getirilmişti. Saçları köpük gibi bembeyazdı. Aleyhissalâtu vesselâm:

"Bunu hanımlarından birine götürün değiştirsin. Fakat siyahtan da kaçınınız" buyurdular."

Süheybü'I-Hayr (r.a.) anlatıyor:

Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Ağaran saç ve sakallarınızı boyamada kullandığınız en iyi boya şüphesiz şu siyahtır. (Çünkü siyah boya) kadınlarınızı size daha çok rağbet ettiricidir, düşmanınızın içinde de hakkınızda daha çok korku doğurucudur."

Hz. Enes (r.a.)'a:

"Resülullah aleyhissalâtu vesselâm saç ve sakalını boyadı mı?" diye sorulmuştu, şu cevabı verdi:

"Aleyhissalâtu vesselâm, sakalının ön kısmında, onyedi veya yirmi tel kadar bir aklık görmüştür (bunlar için boya olur mu!) diye cevap verdi."

Ebû Hüreyre (r.a)'tan nakledilen bir hadiste şöyle buyurulur:

"Yahudi ve Hıristiyanlar (saçlarını) boyamaz. Siz onların aksini yapınız: yani saçlarınızı boyayınız"

"Saçın beyazlığını değiştirmek için kullandığınız şeylerin en iyisi kına ve keten bitkisidir"

İslâm'ın çıkışından önce yahudi ve hıristiyanlar güzel görünme ve süslenmenin Allah'a kullukla bağdaşmayacağını düşünerek, saçı boyayıp rengini değiştirmekten kaçınırlardı. Hz. Peygamber, ashabına bağımsız bir kişilik kazandırmak için saçı ve sakalı kına veya başka bir boya maddesi ile boyayabileceklerini bildirdi. Ancak bu emir bağlayıcı olmayıp mendupluk bildirir.

Diğer yandan kullanılacak boyada siyah renk tercih edilmemelidir. Çünkü saç boyası genellikle yaşlı erkeklerin beyazlaşan saçları için söz konusu olur.

Siyah renk yaşlı kimseyi, olduğundan çok genç gösterir. Bu durum kınalama veya boyayı amacından saptırabilir.

Ancak saçı beyazlaşan kimse genç olursa, onun siyaha boyamasında bir sakınca görülmemiştir. Nitekim Sa'd b. Ebî Vakkas, Ukbe b. Âmir, Hasan, Hüseyin ve Cerîr gibi sahabelerin bu rengi tercih ettikleri nakledilmiştir.

Genç kimsenin siyah boya kullanmasında da bir sakınca yoktur.


Diğer yandan boya malzemesi olarak kına ve vesîme denilen, boya sanayiinde kullanılan bir bitkinin tercih edilmesi tavsiye edilmiştir. El, ayak veya başa sürülen kınanın katı olan malzemesi temizlendikten sonra deri veya saçlarda bıraktığı renk, suyun deriye nüfûzuna engel değildir. Bu yüzden abdest veya gusle mani olmaz.

Konuyla ilgili hadisleri değerlendiren islam bilginleri saçın siyah dışındaki renklere boyanmasını, kına ile boyanmasını kural olarak caiz görmekle birlikte, üçüncü şahısların yanlış anlamasına ve aldanmasına yol açacağı için siyahla boyanmasının cevazında müterredit davranmışlardır.


Kadınların saçlarını siyaha boyatması ise umumuiyetle caiz görülür.

KAYNAK:
Şamil İslam Ansiklopedisi, Prof. Dr.Hamdi DÖNDÜREN - Uludağ Universitesi - İlahi,yat Fakültesi
İlmihal, İslam ve Toplum, Türkiye Diyanet Vakfı, İslami Araştırmalar Merkezi
 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#7
Kına ve boyanın kimyasal yapıları farklı. Kına suyu ileten ve renk verdiği saç veya elde tabaka oluşturmayan yapıya sahip. Oysa boyaların tabaka oluşturarak renklendirebilme olayı var.
artik eski kinalar simdi extra sac kinasi cikmis hemide istedigin renkte :)))) benim komsum Trden getirip boyuyor saclarini :)) hic birseyin orjinali yok artik :((((
 

Benzer konular

Top