Arktika Neresidir ?

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,477
Beğeniler
190
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Kuzey kutup takkesini kaplayan Arktika’nın tam oltasında, dünyanın Kuzey kutup noktası yer alır. Sularında büyük bir bankiz kütlesinin yüzdüğü bu kuzey kutup denizi, Avrupa, Asya ve Amerika’ma kuzey kıyılarıyla çepeçevre sınırlanmıştır.

Uzun yıllar, Amundsen, Nansen, Peary gibi pek çok kutup kâşifi, bankiz denilen bu deniz buzulunu örten karların üzerinde ilerleyerek, Kuzey buz denizinin ortasındaki Kuzey kutbuna ayak basmak için çok güç denemelere giriştiler. Ancak, bu bankiz, suyun üstünde yüzdüğü için, ilk defa 1958 yılında Nautiius adlt atom denizaltısı, buzların altından geçerek Kuzey kutbuna varmayı başardı.

Kuzey buz denizini sınırlayan ve çok sayıda adaları veya kıtaları kapsayan Arktika topraklarının biı kısım Danimarka’ya (Grönland) bir kısmı Kanadaya (Kuzey Amerika takımadaları), bir kısmı Amerika Birleşik Devletleri ne (Alaska), geri kalanları da Norveç ve S.S.C.B.’ne aittir. İklim şartlarının çok çetin olmasına. balıktan başka gıda bulunmamasına rağmen, Arktika’da, Laponlar ve Eskimolar gibi bir milyondan çok insan yaşar.
 
Top