Artık süper hızlı nesneleri fotoğraflamak mümkün...

aslann

Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!
Katılım
25 Tem 2009
Mesajlar
7,623
Beğeniler
515
Şehir
MAVİ
#1
Geliştirilen bu yeni dijital kamera, daha önce hiçbir benzerinin yapamadığını yapıyor!
Yüksek hızlı fotoğrafçılık dijital dünyanın bir diğer getirisi. Patlamaların, mermilerin, yüksek hızlı nesnelerin fotoğrafını daha iyi çekebilmek için teknoloji sürekli arayış içinde.

MetroLaser isimli bir firma, üzerinde çalıştığı yeni bir yüksek hızlı dijital kamera ile, 12 bin km/saat hızındaki nesnelerin fotoğrafını çekebilmeyi başardı. Bu, ses hızından on kat daha hızlı demek.

Ancak bu teknoloji, alışılmış deklanşöre basmalı fotoğraf makineleri gibi çalışmıyor. Zira bu kadar hızlı nesneleri deklanşörlü bir teknikle yakalamak mümkün değil. Kamerada yer alan yüksek hızlı bir ayna, hareketi takip ederek yansıyan ışığı ışık sensörüne iletiyor ve bu şekilde yüksek hızlı nesnenin net görüntüsünü almak mümkün oluyor.

Elbette bu teknoloji aynanın çok isabetli ve çok hızlı hareket edebilmesiyle mümkün. Bu nedenle, obje ayananın önünden geçmeden çok kısa bir an önce aynanın hareketi başlıyor ve objeyle hızını eşitleyerek nesenin görüntüsünü net şekilde alacak biçimde hareket edebiliyor. Bu sistem sayesinde, 1,27 mm büyüklüğündeki nesnelerin çok yüksek hızda hareketini fotoğraflamak mümkün olabiliyor. MetroLaser'in yaptıı çalışmayla bu teknolojiyi, standart fotoğraf makinelerine de uyarlamak mümkün olacak. Ayrıca bu lensler, standart fotoğraf makinelerine de takılabilecek ve yüksek hızlı nesnelerin fotoğraflarını çekilebilecek.
 

Benzer konular

Top