Arzu Pastası

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,868
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
[h=2][/h]

ARZU PASTASI

1 tatlı kaşığı rafine yağ
6 yumurta sarısı
4 çorba kaşığı toz şeker
150 gr (1 su bardağı) badem (çekilmiş)
2 çorba kaşığı süt
6 yumurta akı
Üstünün kreması:
500 gr pudra şekeri
2 çorba kaşığı sıcak su
1 yumurta akı
1 kahve kaşığı badem esansı (isteğe bağlı)
75 gr (1/2 su bardağı) kabuksuz kıyılmış badem.

Önce, fırınınızı orta sıcaklıkta (150'C) ısıtınız.
25X40 cm. boyutlarında bir teppsiyi yağlı kâğıtla kaplayıp 1 çay kaşığı yağ ile yağlayarak bir kenara bırakınız.
Yumurta sarıları ile şekeri bir kapta çırpma teli yada mikser ile çırpınız. Çekilmiş bademi ve sütü katıp bir kenara bırakınız. Büyükçe bir kapta yumurta aklarını köpürünceye kadar çırpınız. Madeni bir kaşıkla, çırpılmış yumurta aklarını yumurta sarılarının içine yavaşça boşaltınız. Karışımı daha önce hazırladığınız tepsiye boşaltıp fırına sürünüz: 15-20 dakika, üstü hafifçe kızarana kadar pişiriniz.
Tepsiyi fırından çıkarınız; 5 dakika soğumasını bekleyip, keki dikkatlice tepsiden alarak üstüne mısır nişastası serpilmiş bir yağlı kâğıda çeviriniz. Kekin etrafındaki yağlı kâğıdı çıkarıp soğumaya bırakınız. Kremayı yapmak için, pudra şekeri, su ve yumurta akını madeni bir kaba koyup hafif ateş üstündeki su dolu bir başka kabın içine yerleştiriniz. Tahta bir kaşıkla karışımı pürtüksüz ve parlak bir hale gelip kaşığa yapışıncaya kadar karıştırınız (istiyorsanız içine badem esansını katabilirsiniz).
Kabı ateşten indirip, kremanın oda ısısına gelmesini bekleyiniz. Kek soğuyunca keskin bir bıçakla dört dörtgene bölünüz. Dörtgenlerden birini tabağa koyup üstüne kremanın bir kısmını sürünüz. Üstüne bir başka parça koyup aynı biçimde krema ile kaplayınız. Bu işlemi dört parçayı da üst üste yerleştirinceye kadar tekrarlayınız.
Kalan kremayı pastanın üstüne ve yanlarına sıvayınız, kıyılmış bademlerle süsleyip servis ediniz.
 

Benzer konular

Top