1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Aseksüel nedir ?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Suskun tarafından 3 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Aseksüel nedir ?​

  Aseksüel, herhangi bir kimseye cinsel ilgi duymayan kişi.
  Bazen cinsel yönelim yoksunluğu olarak tarif edilir.[Aseksüeller cinsel ilişkiye ilgi duymazlar, kimilerine cinsel ilişki tiksinti verebilir, kimileri ise cinselliği umursamaz. Aseksüellik, heteroseksüellik, eşcinsellik, biseksüellikle gibi cinsel yönelimlerden biridir. Bazı çalışmalara göre dünya üzerindeki insanların %1'i aseksüeldir.

  Aseksüellik, bütün cinsel yönelimler gibi çok kompleks biyolojik ve sosyal nedenlere dayanabilir. 1994'te ABD'de %11.9 oranında yetişkinlerle yapılan araştırma sonuçlarına göre, erkeklerde %9.8, kadınlarda %13.6 hayatlarında hiç cinsellik yaşamamıştır ya da partnerleri olmamıştır.

  Aseksüeller de duygusal olarak herhangi bir cinse veya kadına ve erkeğe ya da her cinse (transeksüeller, çift cinsiyetliler, cinsiyetsizler vb.) ilgi duyabilir; hiçbirine de duymayabilirler. Bununla birlikte cinsel yönelimi ne olursa olsun bütün insanların %90'dan fazlası hem kadına hem erkeğe duygusal ilgi duyar.

  Birçok inanç cinsel isteklerden arınmayı ve cinsel isteklere sahip olmamayı bir nevi tanrısal ve insan üstü bir durum olarak görmüş ve aseksüel insanlar bir çok dinde kutsal kabul edilmiştir.

  Tarihteki ünlü aseksüeller arasında; ressam Salvador Dali, bilim adamı Newton, felsefeci Kant ve Tüketici haklarının ilk savunucusu Nader yer almaktadır.
   

Sayfayı Paylaş