1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Aşırı Utangaç mısınız?

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve cırcırböcee tarafından 12 Şubat 2007 başlatılmıştır.

 1. cırcırböcee

  cırcırböcee V.I.P V.I.P

  Katılım:
  13 Haziran 2006
  Mesajlar:
  3.520
  Beğenileri:
  68
  Ödül Puanları:
  2.880
  Banka:
  919 ÇTL
  Psikiyatristlerin "sosyal fobi" olarak isimlendirdikleri aşırı utangaçlık, her yüz kişiden üçünde görülen, hafife alınmaması gereken önemli bir sorun. Utangaçlık tedavi edilmediğinde "alkol bağımlılığı" riskini, "depresyon" ve "panik bozukluğu" gibi psikiyatrik hastalıkları artırıyor. Her iki cinste de eşit olarak rastlanan sosyal fobi nedeniyle gençler, duygularını paylaşamadıkları için karşı cinsle ilişkilerinde de ciddi sıkıntılar yaşıyor.

  Ebeveynlerin, verdiği eğitim önemli
  Eskiden meziyet olarak kabul edilen utangaçlık şimdilerde kişinin yaşamını, iş ve toplumsal performansını olumsuz yönde etkileyen önemli bir psikiyatrik problem olarak kabul ediliyor.
  Ebeveyni tarafından sürekli azarlanan, aşırı korunup kollanan, inisyatif kullanmasına izin verilmeyen, yetersiz ya da beceriksiz olduğu kendilerine hissettirilen çocuklar ilerideki yaşamlarında utangaç, çekingen, ürkek, kendi başlarına karar veremeyen, sosyal ilişkiler kurmakta zorluk çeken yetişkinler olarak karşımıza çıkıyorlar.

  Hata yapma kaygısı insanlardan uzaklaştırıyor
  Aşırı utangaçlık duygularıyla büyüyen çocuk, başkaları karşısında utanma duygusundan kendini kurtaramıyor. Bu yüzden toplumdan kaçmaya başlıyor, başkalarıyla konuşmaktan çekiniyor. İnsanlarla iletişim kurmaktan kaçındığı için bu konuda bilgisiz ve yetersiz kalıyor. Herhangi bir kişiyle konuşurken hata yapacağı kaygısı, kişiyi, giderek insanlardan uzaklaştırıyor.

  Utangaçlık meziyet değil
  Halen toplumumuzda aşırı utangaçlığın bir psikiyatrik sorun olduğunu, tedavi ile düzelebileceğini bilen ve tedavi için başvuranların sayısı çok az. Ayrıca günümüzde bile anne babalar çocuklarının utangaç olmasından adeta gurur duyup, bunu bir meziyet olarak kabul ettiklerinden tedavisi için çaba göstermek akıllarına bile gelmiyor. Oysa psikiyatristlerin "sosyal fobi" olarak isimlendirdikleri aşırı utangaçlık, her yüz kişiden üçünde görülen, hafife alınmaması gereken önemli bir sorun.

  Kötü alışkanlıklara neden olabiliyor
  Utangaçlık tedavi edilmediğinde ergenlik çağından itibaren alkol alışkanlığına da neden olabiliyor. Kişiler alkol almadan sosyal ortamlara giremiyorlar, karşı cinsle de iletişim kuramıyorlar. Alkol tüketimi, kişiyi geçici olarak rahatlatıyor. Tekrarlayan alkol alımı, "alkol bağımlılığı" riskini artırıyor. Yine sosyal fobisi olan kişilerde "depresyon" ve "panik bozukluğu" gibi psikiyatrik hastalıklar da sıklıkla ortaya çıkıyor. Utangaçlığı nedeniyle kimseyle konuşmayan, kalabalık arasına girmek istemeyen, arkadaş edinemeyen, işte veya okulda kapasitesini gösteremeyen genç toplum içinde yalnız kalıyor.

  20 yaşından önce ortaya çıkıyor

  Sosyal fobi, %95 oranında yirmi yaşından önce ortaya çıkıyor. Bu nedenle, anne babaların çocuklarını çok dikkatli gözlemleyip utangaçlık belirtilerini saptamaları gerekiyor. Yine, "okul fobisi" (okula gitmek istememek) olan çocuklar dikkatle incelendiğinde %30'unda "sosyal fobi" bulunduğu görülüyor

  Başkaları tarafından incelenme korkusu
  Sosyal fobisi olan kişiler, sosyal ortamlarda başkaları tarafından inceleneceklerinden, gözaltında tutulacaklarından ve olumsuz değerlendirileceklerinden korkuyorlar. Ayrıca ilişkilerinde incinebilecekleri durumlarla karşılaşabilecekleri endişesi de taşıyorlar.

  Sosyal fobi nasıl başlıyor?
  · Başkalarıyla tanıştırılmak,
  · Yönetici konumundaki insanlarla temas etmek,
  · Telefon etmek,
  · Misafir kabul etmek,
  · Bir işle uğraşırken seyredilmek,
  · Şaka konusu edilmek,
  · Tanıdık kişilerle evde yemek yemek,
  · Başkalarının önünde yazı yazmak,
  · Toplulukta konuşmak.

  Neler hissederler?
  · Çarpıntı,
  · Terleme,
  · Titreme,
  · Kas gerginliği,
  · Boğaz kuruması,
  · Sıcaklık ya da soğukluk hissi
  · Baş ağrısı gibi gerginlik belirtileri gösterirler.

  Sosyal fobisi olan kişiler ne tür özellikler taşır?

  · Yalnız yaşama oranları yüksektir,
  · Eğitim seviyeleri düşük olabilir,
  · Ekonomik olarak bağımlı ve daha düşük gelir grubunda yer alırlar,
  · Eşlik eden başka psikiyatrik bozuklukların oranı yüksektir,
  · İş hayatları inişli çıkışlıdır,
  · Sosyal ilişkileri sınırlıdır.

  Tedavisi var
  Gerek ilaç tedavisi, gerekse psikoterapide oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır.
  İlaç tedavisi ile psikoterapinin birlikte yürütüldüğü tedaviler çok daha başarılı sonuçlar vermektedir.
   
Benzer Konular
 1. kelebek
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  884
 2. ruhu'm
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.601
 3. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  544
 4. dderya
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  708
 5. dderya
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  515
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş