Asker ve polise yerli Glock geliyor

'katniss'

Forum Gururu
Katılım
13 Hzr 2013
Mesajlar
2,541
Beğeniler
267
Yaş
25
Şehir
Yerin altından
#1
'Milli tabanca’ için kollar sıvandı, prototip çalışmaları başladı. TSK ve Emniyet için geliştirilecek yerli silahlar, Glock ve SigSauer gibi tabancaların özelliklerini taşıyacak...

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, “milli tabanca” için prototip çalışmalarına başladı. Müsteşarlık, güvenlik güçlerinin hayalet silah olarak da bilinen Glock, SigSauer gibi tabancalara olan beğenisini de dikkate alarak, yerli tabancada bu tabancalardaki niteliklerin de bulunmasını planlamasına dahil etti. Böylece Türkiye, Glock ve SigSauer’in özelliklerini de bünyesinde taşıyan “milli bir beylik tabancası”na sahip olacak. Tamamen özel sektöre yaptırılacak tabancanın, uluslararası marka haline gelmesi amaçlanıyor. Milli beylik tabancanın üretimine geçilmesinin ardından TSK ve Emniyet tarafından aynı tabancanın kullanılmaya başlanacağı öğrenildi.

‘Markamız olacak’

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, yerli tabanca için bir prototip üzerinde çalışmalara başlandığını söyledi ve şu bilgileri verdi: “Emniyet Genel Müdürlüğü ile nasıl bir tabanca olması gerektiği konusunda çalışıyoruz. Emniyet Genel Müdürümüz de dahil olmak üzere çok ciddi katkı yaptılar, beklentilerini aktardılar. Bu beklentileri karşılayacak bir tabancayı sektörde yaptıracağız ve uluslararası standartlarda, testlerini de yaparak bir dizayn ortaya çıkaracağız. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün beğenisini kazanana kadar bu çalışma sürecek, ancak ondan sonra ‘İşte Türkiye’nin tabancası bu’ diyebileceğiz. Türkiye’nin bir tabanca markası olsun, polisimizin de, askerimizin de kullandığı tabanca o olsun istiyoruz.”

‘Özel sektör yapacak’

“Gayret ettiğimiz şey beylik tabanca. Tabii ki bir aile çözümü olsun ve uluslararası bir marka haline gelsin istiyoruz. Yabancı tabanca üreticileri, en büyük pazar olarak Türkiye’yi sayar. MKEK’in tabancada bir rolü yok, zaten uzun süredir tabanca üretimi de yok. Tabanca aslında özel sektör alanında bir konu, Türkiye’de 4-5 imalatçı var, örneğin sarsılmaz. Bunu tamamen özel sektör ile yapacağız. Hedefimiz, Türkiye markası bir tabanca ailesi.”

Her parçası özel yapım

SIgSauer silahların her bir parçası özel olarak üretiliyor. Elde özel üretilen tabancaların bütün parçaları hiçbir alet gerektirmeden söküp takılabiliyor. Silahlar, kullanılan kaliteli malzeme ile işçilik hassasiyeti nedeniyle toz, kum, buzlanma ve deniz suyu şartlarından etkilenmiyor. Bütün modellerde, ileri teknoloji ve yüksek evsaflı çelik malzeme kullanılıyor. Silahların çok soğuk ve sıcak ortamlarda genleşmeye ve çatlamasına engel olacak şekilde üretimi ve dizaynı sağlanıyor. Silahlar, ABD, İtalya, Almanya ve Japonya’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülkede emniyet ve özel tim personelleri tarafından da tercih ediliyor.

Yüzde 83’ü çelik

Halen dünyadaki polis ve istihbarat servisi elemanları tarafından en çok tutulan silah olan Glock tabancalar, Avusturya’da imal ediliyor. Silahın yüzde 83’ü çelikten kalan kısmı ise polimerden üretiliyor. Glock marka tabancalar, bugüne kadar 100’den fazla ülkede 3 milyon adet satışa ulaştı. MKEK tarafından da ithal edilen Glock marka tabancalar Türkiye’deki satışta da ön sıralarda bulunuyor. Birbirinden tamamen bağımsız üç ayrı emniyet sistemine sahip olan bu tabancalarda, tetik emniyeti, ateşleme pimi emniyeti ve yere düşme halinde ateş almama emniyeti bulunuyor.
 
Top