Askerde teskere bırakmak

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1

Halk arasında askerde teskere bırakmak söylemi düşündüğünüz kadar kolay değildir.


Askerde iken çvş rütbesine haiz olur iseniz,atış,spor ve eğitimdeki başarılarınız üstleriniz tarafından (Bölük/Batarya Astsubayı+Bölük/Batarya Komutanı) değerlendirmeye tabii tutulur ve uzmn,astsb alımları döneminde Silahlı Kuvvetler silah altında olupta standart sınavlara girmek isteyen personel kategorisine tabii olursanız işlemleriniz başlatılır.

Ben kalmak istiyorum kalırım şeklinde bir uygulama yoktur.

Her sene rutin olarak yapılan Uzmn ve Astsubaylık sınavlarına her Türk gencinin katılabildiği gibi silahlı kuvvetler bünyesinde silah altında görev yaparken bu hakkınızın korunması amacıyla sizler gibi düşünen arkadaşlarada belirli bir kontenjan verilir.

Bu kontenjanın dışarıda normal olarak hayatını sürdüren arkadaşlar kullanamazlar.

Yalnız bu şartlardan istifade edebilmeniz için,dışarıda sınava girecek arkadaşlardan istenilen kritetlere hazi olmanız bunun yanında yukarıda belirttiğim vazifelerden başınızdaki rütbeli personelin kullanmış olduğu kannat notunun yüksek olması amacınıza direk etki eden maddelerdir.

Askerde teskere bırakarak uzmn olmak yürürlüktedir yalnız sandığınız gibi binlerce kişiyi kapsamaz..

Yüzde 2-3 gibi küçük bir oran dahilinde olup her sene Tsk nın talep ve ihtiyacına göre bu rakam değişkenlik gösterebilir.

Askerde teskere bırakıp Astsubay olamazsınız.

Askerde teskere bırakıp subayda olamazsınız.

Yıllarca Harp Okulu ve Askeri Lise okuyan insanlar ile 12 ayda aynı şartlarda görev yapmak ve onlardan olabilmek takdir edersinizki hem dengeler açısından,hem sistemin sürekliliği hemde yürütme olarak uygun bir hareket biçimi değildir.

Uzmn olduğunuz takdirde gene sınavlar ile Astsubaylığa yükselme şansınız vardır.

Lakin bu oranda yüzde 2 yi geçmez.

Çok kaliteli bir personel olmanız son 5 seneninizin sicil ortalaması 100 olması gereken ve hiç bir şekilde ceza,cürüm,takip,disiplin suçu işlememiş olmanız gerekmektedir.

Uzmanlıktan Astsubaylığa,Astsubaylıktan Subaylığa geçmek kolay şeyler değilidir..

Muhazzaf kategorisinde yer alan subay ve astsubalık farklı meziyetler ve aşamalar gerektirdiği gibi 13 yaşında başlayan ve yıllar alan bir eğitimn sürecidir.

Sadece bilgi,okul durumu ve başarı aranmaz.

Sistem hakkında ortaokul sonunda başlayan yorucu bir okadarda meşekatli bir yolculuğun ve eğitimin neticesinde muhazzaf personel olursunuz.

Asteğmenlik olayı 2008 itibari ile bitmiştir.

Asteğmenliliğin son ayında teğmen rütbesine ulaşıp ben kalmak istiyorum veya resimler gösterip bakın ben teğmendim kal dediler ama kalmadım tarzı söylemlere...

Veya askerde çok ısrar ettiler bölük komutanım olsun tabur komutanım olsun kal ahmet,mehmet seni uzman yapalım,hatta astsubay yapalım seni sevdik gitme dediler ama ben istemedim tipi söylemlere kesinikle inanmayınız.

Dışarıdaki gençler nasıl bu sınavlara girip ter dökerler ise sizde silah altında iken çalışır ve bu sunavlara Tsk nın belirlediği sınav yerlerinde girersiniz.


Tek farkı kontenjanınınızın dışarıdan giren bi insana nazaran bir nebze daha yüksek olmasıdır ki bu farkı askerde iken çok çalışarak,hiç vukuat işlemeyerek ve her eğitimde bir numara olarak,attığınızı vurarak,koşularda en önde gelerek yüzlerce asker arasında ilk üçe girerek sağlarsınız..
 

Benzer konular

Top