Askerlere yeni yardımcı!

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,868
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
Adı AlphaDog... 4 ayaklı... Herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymuyor... Darbelere karşı dayanıklı, kolay kolay yıkılmıyor


Amerikalı bilim insanları, askerlerin engebeli arazilerde intikali sırasında yüklerini taşımalarına yardımcı olmak üzere 'AlphaDog' adı verilen 4 ayaklı taşıyıcı robot geliştirdi.
Pentagon'a bağlı Amerikan Savunma ve Araştırma Ajansı (DARPA)'nın finanse ettiği ve Boston Dynamics adlı şirketin geliştirdiği robot, bir önceki versiyonu 'BigDog'dan daha üstün özelliklere sahip.

Video için tıklayınız...

Massachusetts eyaletinin Waltham bölgesindeki şirket, AlphaDog'un ilk görüntülerini yayınladı. Herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymayan robot, üzerindeki kamerası, GPS sistemi ve ileri teknoloji ürünü hidrolik bacaklarıyla askerleri kendisi takip edebiliyor. Selefi BigDog'dan 10 kat daha sessiz hareket eden AlphaDog, aldığı darbelerle kolay kolay yıkılmıyor. Robot yere yıkılsa da gelişmiş mekanik sistemi sayesinde kendiliğinden ayağa kalkabiliyor. BigDog 154 kilogram yük taşıyabilirken, AlphaDog 180 kilogram yükle 32 kilometre yürüyebiliyor. Robot, kar, buz ve çamur dinlemeden engebeli arazide hareket kabiliyetine sahip. Saatte 35 kilometre hızla hareket edebilen robot, 45 derece eğimli arazileri çıkabiliyor.

AlphaDog, ilk testleri için önümüzdeki yıl Amerikan deniz kuvvetlerine teslim edilecek.

Cihan
 

Benzer konular

Top