Astrofizik - Astrofizik Nedir?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Astrofizik - Astrofizik Nedir?

Gökfiziği, gök fiziği, astrofizik veya yıldız fiziği ; Astrofizik Alm. Astrophysik (f), Fr. Astrophysique, İng. Astrophysics. Gök cisimlerinin ve olaylarının fiziksel ve kimyasal özelliklerini , yapılarını inceleyen astronomi dalı. Bu incelemeler için tek bilgi kaynağı gök cisimlerinden yayılan ışık ve diğer elektromanyetik dalgalardır. Bu dalgaları tesbit eden aletler vasıtasıyla toplanan bilgiler fizik ve kimya bilimlerinde elde edilen sonuçlarla karşılaştırılarak değerlendirilir ve yorumlanır.

Karanlık madde

İlk olarak Fritz Zwicky tarafından 1933'te öne sürülen bu kavram uzun yıllar ciddiye alınmamıştır. 1970'te Vera Rubin tarafından tekrar öne sürülmüş, ancak 2006 Ağustos'ta bilim dünyasında kabul görmüştür. Karanlık madde, ışınım yolu ile değil dinamik sistemler (Gökadaların döngüsel hızları, gökadanın başa gökadalar içindeki yörüngesel hızları vs.) sayesinde saptanabilir.

Karanlık enerji

Evreni genişlettiği varsayılan enerji türü, karanlık madde ile evrenin %95'ini oluşturduğu ileri sürülmüştür. İlk olarak 1980 yılında Alan Guth, sonra ise 1998 yılında Brian Schmidt ve Saul Perlmutter tarafından öne sürülmüştür. Aslında ilk olarak Albert Einstein bulsa da, Edwin Hubble'ın karanlık enerjisine saçma sapan enerji diyerek bu enerji türünü önemsememiştir.
 
Top