Astroloji Kirliliği

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,868
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
Astroloji insan kültürünün tarihsel boyutunda ne kadar derin bir yer tutsa da, günümüzün hızla tüketen, sürekli yüzeyde kalarak içeriğine bakmayan tutumu yüzünden sanki bir magazin şekerlemesi gibi algılanıyor. Hemen tüket ve çöpe at mantığı dokunduğu her şeye bir çeşit yozlaşma ve değerleri sanki alay edercesine yıpratan bir tutum getirmekte. Meraklıları için bir astroloji çılgınlığı da mevcut. Hatta astrolojinin kendisi kendini bir gecede astrolog ilan edenlerce yağmalanıyor ve geniş kitleler bu durumun farkında olmadan, çakma bir astroloji karmaşası içerisinde yüzüyorlar. Maalesef durum böyle. Günümüzde Astroloji daha çok kadınların ilgi gösterdiği, eğlencelik bir tüketim aracı haline gelmiş durumda. Pek tabii daha ciddi ilgilenen kişiler ve öğrendikleri ile hayatlarına yeni bir gözle bakmaya çalışanlar da var ancak bu sayı o kadar çok azınlıkta kalıyor ki, sapla samanı birbirinden ayırt etmek iyice güçleşiyor. İnanılmaz bir Astroloji kirliliğinden söz edebiliriz.

Kuşkusuz ortaya çıkan bu sonucu doğal karşılayabiliriz zira konu öylesine can alıcı ve doğrudan hayatımıza yönelik ki hepimiz bir yerinden yakalanıyoruz. Ancak bu durum dejenerasyonu ve sürekli bir bilinçsiz kullanımı da beraberinde getiriyor. Medyanın konuya ilgisi ancak dikkatsiz ve yetersiz kalışı, geniş kitlelerin Astroloji konusunda yalan yanlış bilgilerle donanmasında büyük etken. Astroloji'ye sadece başımıza ne gelecek mantığı ile yaklaşan bir tutum ya da rating peşinde koşan bir hırsı, eğitimsiz ancak bir o kadar medyatik olmaya hevesli, Astroloji'yi bir şekilde şipşak öğrenivermiş kişilerle bir araya getirdiğinizde, bu durumda çakma bir astrolojiden daha fazlasını bekleyemezsiniz. Tüm bunların yanında, herhangi bir değerlendirmeye ve ölçümlemeye tutulmadan, tamamen kontrolsüz biçimde yapılan eğitimler daha da güçlenen bir etki yaratmakta. Bu süreçte, Astroloji ile ilgilenenlere, konuya bilinçli yaklaşanlara büyük bir rol düşmekte.

Eğer Astroloji'ye sadece bir eğlence aracı olarak bakmıyorsak, aslında bu konunun ne denli hassas ve insanı yaralayıcı sonuçları olabileceğini de unutmamalıyız. Değişik beklentiler içinde olan kişileri çok daha fazla hayal kırıklığına sürükleyebilecek, hayatlarını bir kabusa dönüştürebilecek, aslında nelere yol açtıklarının bilincinde olmayan bir uygulamadan söz ediyorum. Astrolog kadar danışanın ya da okuyucunun da bilinçli olmasını gerektiren bir alandayız. Halbuki Astroloji'nin amacı eğer profesyonel anlamda kullanılıyorsa bir bilinç yaratmak ve insanların seçimlerini aydınlatan bir yol haritası sunmaktır. Tamamen kaderci yaklaşımlar, yeteri kadar incelenmemiş, yapıcı anlamda değeri olmayan sonuçlar üretebilir. Eğer astrologlar sadece kendi bakış açılarını ve hayat görüşlerini karşısındaki kişilerin hayatına empoze etmeye çalışırlarsa, danışanın kafasını karıştırırken, onları daha büyük bir çıkmaza sokarak, ellerindeki yaratıcı imkanları görememesine ve kendilerini söylenen bir iki söze hapsetmelerine neden olabiliyor. Danışmanlık anlamında Astroloji yıllarca pişirilmesi gereken, ancak daha fazla deneyim ve uygun bir felsefe ile götürülmesi gereken bir disiplin. Bu felsefe insana ve onun hayatına odaklanmalı ve mümkün olduğunda ilham verici ve destekleyici olmalı. Kendi gölgelerinden kurtulamamış, sorumsuz şekilde hareket ederek, hem Astroloji'ye hem de danışanlara zarar veren bu kişilerin farkında olmalıyız.


Hakan Kırkoğlu
 

Benzer konular

Top