Astroloji - Tarot İlişkisi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Astroloji - Tarot İlişkisi

Tarot'un astroloji ile bağlantısını araştıran akültist araştırmacısı Eliphas Levi'dir.22 Arkana Majör kartlarının , İbrani alfabesi ile ilişkisini kurmuştur.Levi Arkanada'lardaki dört ana temanın HAVA-ATEŞ-TOPRAK-SU ilişkilerini ortaya attı.1887'de İngiltere'de kurulan Golden Dawn(Altın Şafak) örgütü astroloji ve tarot ilişkisini ortaya koydu.
Kupa Grubu SU , Para Grubu TOPRAK , Değnek grubu ATEŞ vs Kılıç grubu HAVA ile temsil edilir.Bu takımlara ait kartlarda da bu elementlerin burçlarına ait kişilik özellikleri görülür. Tarot Kartları iki ana kısma ayrılır: Arkana Majör ve Arkana Minör olmak üzere numaralandırılmış 78 kart vardır.
Arkana Majör (Büyük Arkana) 22 karttan oluşmaktadır.Bu kartlar insan ruhunun geçireceği aşamaları gösterir.
Arkana Minör (Küçük Arkana) 56 karttan oluşur.dört gruba ayrılır. Bunlar sırasıyla Değnekler(Ateş), Kupalar(Su), Kılıçlar (Hava) ve Paralardır (Toprak) 56 karttan oluşan Arkana Minör destesindeki 16 karta Saraylı Kartlar denir (Kral,Kraliçe,Prens ve Şövalye) diğer 40 kart as ile başlayıp on la bitmektedir. Teoriye göre, yalnızca Büyük Arkana'nın 22 kartı eski tarihlere dayanmaktadır. Küçük Arkana nın 56 kartı ise Ortaçağ'da ortaya çıkmıştır. Arkana'nın dört serisinin de Ortaçağ inin sınıfları temsil ediyor olması, bu iddianın doğru olabileceğini düşündürmektedir.
Tarot Kartları iki ana kısma ayrılır: Arkana Majör(Büyük Arkana) ve Arkana Minör(Küçük Arkana) olmak üzere numaralandırılmış 78 kart vardır.


Arkana Majör 22 karttan oluşmaktadır.Bu kartlar insan ruhunun geçireceği aşamaları gösterir.

00.JOKER Hava elementi tarafından temsil edilen Joker başlangıcı temsil eder.
01.BÜYÜCÜ Merkür gezegeni tarafından temsil edilen Büyücü kişinin kendi kaderini yönlendirebileceğinin işaretidir.
02.AZİZE Ay tarafından temsil edilen Azize bilinmeyen gizli gücümüzü,ruhumuzu,sezgi yeteneklerimizi simgeler. Tarot'un üç koruyucu kartından biridir.
03.İMPARATORİÇE Venüs gezegeni tarafaından temsil edilen İmparatoriçe bereketi, başarı ve zevklerimizi simgeler.
04.İMPARATOR Zodyak'ın ilk yıldızı olan Koç tarafından yönetilir.Erkekliğin,babalığın ve sert maddesel fonksiyonların
temsilcisidir.
05.AZİZ Yönetici yıldızı Boğa olan Aziz bir olayın olumlu gelişeceğinin habercisidir.Tarot'un koruyucu üç karından biridir.
06.AŞIKLAR Yönetici yıldızı İkizler olan Aşıklar bir taraftan büyük aşkı diğer taraftan önemli bir seçim aşamasına gelindiğinin habercisidir.
07.ARABA Yengeç burcu tarafından yönetilen Araba yeniliğin iyi şeyler getireceğini gösteren tek tarot kartıdır.
08.GÜÇ Aslan burcu tarafından yönetilen Güç kartının Büyücü kartı ile yakın benzerliği vardır. Bize engellerden korkmamamız gerektiğini söyler.
09.ERMİŞ Başak burcu tarafından yönetilen Ermiş sezgi ve yalnızlığı ve ruhsal aşkı simgeler.
10.KADER ÇARKI Zodyak'ın dört elementi olan Ateş için Aslan Toprak için Boğa, Su için Kartal ve Hava elementi için Melek tarafından temsil edilen Kader Çarkı sürpriz ilişkileri ve kaderi simgeler.
11.ADALET Terazi burcu tarafından yönetilen Adalet dengeyi ve mantıklı sevgiyi anlatırken ne ekersek onu biçeçeceğimizi ifade eder.
12.ASILAN ADAM Su elementi tarafından yönetilen Asılan bir dönüm noktasına gelindiğini, ele geçen fırsatları gösterir.
13.ÖLÜM Akrep burcu tarafından yönetilen Ölüm cinsel tutkuların, kaçınılmaz değişimlerin ve doğal ayrılıkların habercisidir.
14.DENGE Yay burcu tarafından yönetilen Denge “Cennet dünyada olduğu gibidir”sözünü iletirken; uyum, huzur ve tutarlılık, sağlık habercisidir.
15.ŞEYTAN Oğlak burcu tarafından yönetilen Şeytan yanlış seçimler nedeni ile özgürlüklerini kaybeden saplantılı ilişkileri ve şehvet düşkünlüğünü anlatır.
16.KULE(YIKILAN KULE) Mars tarafından yönetilen Kule öfke,cinsellik ve yaşam biçiminde olabilecek ani değişiklikleri, felaketleri anlatır.
17.YILDIZ Kova burcu tarafından yönetilen Yıldız bir olayın olumlu gelişeceğinin habercisi olan üç karttan biridir.Umudu, bilgeliği ve şans sezilerini simgeler.
18.AY Balık burcu tarafından yönetilen Ay romantik hayalleri, sezi yeteneğini,ruhun karanlık yanlarını ve fiziksel bir uyanışı gösterir.
19.GÜNEŞ Güneşle yönetilir ve bize refah,iyi dönemin başladığının haberini verir.
20. MAHKEME Pluton tarafından yönetilen Mahkeme Büyük Arkana grubunun ceza kartıdır.Kendini bulmak,Karma, farkındalık ve reenkarnasyonla ilişkilidir.
21.DÜNYA Dünya ve Satürn gezegenleri tarafından yönetilen Dünya varmak istediğimiz noktaları simgeler.

Arkana Minör 56 karttan oluşur.dört gruba ayrılır. Bunlar sırasıyla Değnekler(Ateş), Kupalar(Su), Kılıçlar(Hava) ve paralardır (Toprak)
56karttan oluşan Arkana Minör destesindeki 16 karta Saraylı Kartlar denir (Kral, Kraliçe, Prens ve Şövalye) diğer 40 kart as ile başlayıp on la bitmektedir.


Değnek Takımı: Koç, Aslan ve Yay
Ateş elementi ile ilişkili olan değnekler, hırsı ve girişimci ruhu simgelerler.Kararlı, hedeflerinin peşinden koşan hareketlilik ve mücadele gücü görülür. Değnek sihirli bir asa olarak da düşünülebilir.İçimizde gizli olan ve ilerledikçe kullanabileceğimiz güçlerimizi göstermektedir.Değnekler günümüzdeki iskambil
destelerinde sinek serisine dönüşmüşlerdir.

Kupa Takımı: Balık, Yengeç ve Akrep
Su elementi ile ilişkili olan Kupalar duyguların ifadesini ;sevgi, aşk ve aile gibi yaşamın duygusal kısımlarıile ilgilidir.Hayal gücünün, yeteneklerin yaratıcılığın ve sosyalliğin bir göstergesidir.Duygusal dalgalanmalar ve hayaller.Kupa takımı günümüzdeki iskambil
Destelerinde yine kupa'dır.

Kılıç Takımı : Kova, İkizler ve Terazi
Hava elementi ile ilişkili ve öldürücü bir silah olan lılıçla simgelenen bu kartlar,Mücadele gereğini, engelleri ve sorunları simgelediği gibi zafere ulaşma ,adaletin Yerine gelmesi gibi pozitif anlamlarıda barındırır.Kılıçlar günümüzdeki iskambil destesinde
Maça serisine dönüşmüşlerdir.

Para Takımı: Oğlak, Boğa ve Başak
Toprak elementi ile ilişkili olan Paralar maddeye sahip olmak için Verilen azim ve hırsı simgeler. Pratik, gerçekçi, maddi ve somut Konuları gösterir. Yatırım, para, mal, mülk ve eğitim alanlarında Kehanette bulunur. Para takımı günümüzdeki iskambil destesinde Karo serisine dönüşmüşlerdir.​
 
Top