Astroloji´nin yasaklandığı dönemler

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,873
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#1
4. Nisan 1939 Gazete de Lousane’ın haberi : “Hiç kimse Astroloji´ye Hitler’den daha fazla inanamaz”. İsviçre gazetesi devam ediyor: ”Hitler’in Berchtesgaden’daki astrologları Londra’daki enstitünün en iyi müşterileriydi.”. Bir kaç hafta sonraki Daily Mail’in haberi :”New York Colubia Üniversitesi Dekanı Nicholas Murray Butler, Hitler’in beş astrologtan oluşan bir ekibi olduğunu doğruluyor”.
Bu haberlerin acaba ne kadarı gerçek? Elimizde Hitler’in günlüğü yok. Amaç gereksiz sansasyonlar yaratmak değil, somut kanıt ve belgelerden yola çıkarak, astrolojinin karanlık bir dönemine, gamalı haçın arkasına gizlenmiş bir astrolojiye biraz olsun ışık tutmak.

1939 yılında kesin olan tek şey, Hitler’in yakın çevresinde astrolojiden sözediyor olmasıdır. Bu bilginin kaynağı Hitler’in özel sekreteridir ve Hitler’in masabaşı sohbetleri de bunu doğrulamaktadır. Goebbels’in Propoganda Bakanlığı tarafından Nasyonal Sosyalist rejimin astroloji üzerine resmi görüşünü yansıtan her ifadeyi de dikkate almak gerekiyor: “Astrolojinin vatanı Doğu’dur ve hiçbir şekilde Almanlaştırılamaz.Tüm görüşlerimizle radikal bir ayrılık gösteren astroloji, çabuk bir şekilde ortadan kaldırılması gereken halka zarar verici unsurlar arasındadır. Milli ruhu zehirleyen ve kişisel iradeyi ele geçiren bir öğretiyi dikkate alamayız.Astrologların başına kahya kesilen sünepe parti mensuplarına değil, açık görüşlü ve hedefinden emin bir şekilde davranarak Hitler’in sözünü dinleyen insanlara gereksinimimiz var. (Nasyonal Sosyalist Örenci Birliği Merkez Organı/4 Ocak 1936 )
Birşey daha var, astroloji tutkunu olarak tanınan Nazilerin ikinci adamı Rudolf Hess’in 1941’deki İhanetiyle birlikte “Hess Operasyonu” başlamış ve SS´ler Almanya’daki tüm astrolog ve falcıları tutuklayarak hapse atmış ya da toplama kamplarına göndermiştir. Öyle görünüyor ki, III.Reich astroloji düşmanıdır ve bu nedenle öykümüz daha başlamadan sonlanıyormuş gibi görünmekte.
GİZLİ EMİR KONUSU OLARAK ASTROLOJİ
Aslında konu Naziler için bu kadar basit değildi. Propogandayla temsil edilen resmi politikanın yanı sıra, rejimi sık sık protesto edebilen iktidar sahiplerinin insiyatifleri de söz konusuydu. III.Reich’da bu çelişik durumu kanıtlayan daha birçok örnek vardır. Astroloji bu örneklerin en can alıcı olanlarından biri olarak çıkıyor karşımıza. Örneğin Dr.Goebbels tarafından astrologlar Nostradamus’un kehanetlerini savaş propogandası için hazırlamakla görevlendirilmişlerdi.

1942’deki “Hess Operasyonu”ndan altı ay sonra doğaüstü gücü olduğuna inanılan kişiler kamu yaşamından uzaklaştırılarak Berlin’deki bir araştırma enstitüsünde biraraya getirilmişler, müttefiklerin açık denizdeki donanmasının nerede olduğunu sarkaçlar, Hint titreşim öğretisi ve astroloji yardımıyla bulmaya çalışmışlardı.
Bir diğer örnek, Benito Mussolini’nin 26 Temmuz 1943’te kaçırılmasıyla ilgili olarak, SS Grup Lideri ve Kriminal Polis Yöneticisi Arthur Nebe’nin o ana kadar toplama kamplarına gönderilen hemen her astroloğu Mussolini’nin yerini bulmakla görevlendirmesiydi. Bu örnekler Nasyonal Sosyalistler´in astrolojiye karşı politik tavırları ile gizlice yürüttükleri astrolojiden yararlanma çabaları arasındaki farkı gösterir. Bu örnekler bizi gamalı haçın ardında çalışarak astrolojinin karanlık yüzünü aydınlatan protagonistlere götürür: Yani Karl Ernst Krafft´a ve Wilhelm Theodor Wulff´a.
STROLOGLAR SUÇLU MUYDU ?
Öykünün sonu bilindiği gibidir : Astroloji bile tüm zamanların en büyük canilerinden ölümden kurtaramamıştır. Öte yandan yanıtlanmayan sorular var: Hizmetlerini faşizan ve insanları hiçe sayan bir rejimin kullanımına sunan astrologların bu tavrı ahlaki kabul edilebilr mi? Ya da toplama kamplarına gönderilmelerini engellemek için bu hizmetleri yerine getiren kişileri mahkum etmek gerekir mi ?
*
 
Top