Asus Zenfone 5 İncelemesi

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,464
Beğeniler
8,983
Takım
GALATASARAY
#1
Asus, bilgisayar ve tabletleriyle öne çıkarken aynı başarıyı akıllı telefon sektöründe de yakalamak istiyor. Bu amaçla ülkemizde de satışa sunulan Zenfone serisi akıllı telefonlar uygun fiyatı performansla buluşturan bir stratejiyle kullanıcılarla buluşuyor.


Asus Zenfone 5 Android 4.3 sürümü yüklü olarak kullanıcılara sunulduktan sonra Android 4.4 güncellemesini Kasım ayı içinde aldı ve sonrasında, Asus tarafından Android 5.0 Lolipop Güncellemesi takvimi de açıklandı.

Asus ZenUI ile kullanıcılara sunulan Asus Zenfone 5, sade, akıcı ve yüksek kullanılabilirlik sunan bir kullanıcı arabirimine sahip.

Kaynak: Maxicep
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,464
Beğeniler
8,983
Takım
GALATASARAY
#2
Tasarım ve Kasa

Asus Zenfone 5 plastik bir kasa üzerine, önde ekran camı ve altında metal bir çıta, arkada ise tüm telefonu saran polikarbon bir kapaktan oluşan ve yekpare gövde görünümü veren bir tasarıma sahip.


Sağ yanda Ses Açma-kısma ve Kilit-güç tuşu bulunan Asus Zenfone 5, harici kamera tuşuna sahip değil. Navigasyon tuşu olarak da ekran üzeri sanal tuş bulunan Asus Zenfone 5 sade ve kullanışlı bir tasarıma sahip.


ZenFone 5’in arka tarafında ortada konumlandırılmış kamera ve hemen altında Led flaş bulunurken, kapağın alt kenarında ise dış ses için hoparlör ızgarası bulunuyor. Kamera modülünün altında ise ASUS Logosu dikkat çekiyor.


Asus Zenfone 5’in sim kart, microSD kart girişi gibi kart yuvaları arka kapağının altında bulunuyor. Değiştirilebilir arka kapak önemli bir avantaj fakat bu kapakla birlikte değiştirilebilir batarya desteği sunulmaması önemli bir eksik.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,464
Beğeniler
8,983
Takım
GALATASARAY
#3
Donanım

Asus, üretim yaptığı tüm platformlarda Intel chipsetini en iyi optimize ederek maksimum performansı aldığı ürünleriyle dikkat çekiyor. Asus bu özelliğini Zenfone 5’de de ortaya koyuyor ve Asus Zenfone 5 sorunsuz bir Android deneyimi yaşatıyor.

Asus Zenfone 5, Intel Hyper-Threading Technology ile 2X2: Intel Atom Multi-Core Z2580/Z2560 2.0/1.6GHz işlemci ve 2 GB Ram barındırıyor. 5inç, HD 1280×720 IPS LCD ekran, 8 MP arka ve 2 MP ön kamera, 16 GB dahili depolama alanı ve 64 GB’a kadar genişletilebilir hafıza diğer dikkat çeken özellikleri. Asus Zenfone 5 2110 mAh bataryadan güç alıyor.

Bu donanım bileşenleri Asus Zenfone 5’in oldukça sorunsuz çalışmasını ve iyi bir Android kullanıcı deneyimi yaşanmasını sağlıyor. Telefon, İnternet ve sosyal ağ uygulama kullanımında gayet başarılı olan Asus Zenfone 5, yüksek performans gerektiren üst düzey oyunlarda grafik işlemci birimi (GPU) nedeniyle düşük bir performans sergilese de fiyatı göz önüne alındığında, fiyatının hakkını fazlasıyla veriyor diyebiliriz.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,464
Beğeniler
8,983
Takım
GALATASARAY
#4
Batarya

Asus Zenfone 5, yeni nesil mimariye sahip Intel işlemci sayesinde batarya kullanımı konusunda cimri olsa da işletim sistemi Android olduğu için daha büyük kapasiteli bir batarya ihtiyacı duyuyor. Ekranın da 5″ olduğunu düşündüğümüzde bu telefonda daha büyük bir batarya kullanılabilirdi.

2110 mAh bataryası bulunan Asus Zenfone 5, standart kullanımda bir günü çok rahat tamamlayabiliyor. Fakat iş Sosyal ağlar, Oyun ve İnternet gibi akıllı telefon özelliklerini yoğun olarak kullanmaya gelince bu konuda biraz zorlanıyor.

Sonuç olarak 699 Türk Lirası fiyattan satılan ve iyi diyebileceğimiz bir performansa sahip bu cihazdan üst seviye telefonlarla aynı beklenti içinde olmamak gerekiyor. Bu açıdan bakınca da Asus Zenfone 5’in bataryası 1-1.5 gün kullanım sunarak görevini yerine getirmiş sayılabilir.

Kamera

Asus Zenfone 5, arka yüzeyinde 8 MP bir ana kameraya sahip. Bu kamera tek Led flaşla da destekleniyor.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,464
Beğeniler
8,983
Takım
GALATASARAY
#5
Sonuç ve Değerlendirme

Asus, Zenfone 5 ile hem bulunduğu segment hem de fiyatı göz önüne alındığında çok önemli bir başarıya imza atıyor. Firma, Dört çekirdekli işlemci ve 2 GB Ram ile yüksek performansı Asus güvencesiyle uygun fiyata sunarak Türkiye’deki akıllı telefon serüvenine başarılı bir giriş yaparak ilk adımı attı.

Android platformunun sistem gereksinimlerinde önemli bir yer tutan Sistem Belleği konusunda 2 GB RAM kullanarak bir çok sorunun önüne geçen Asus aynı başarıyı grafik işlemci biriminde ne yazıkki dengeleyemiyor.

Ülkemizde halihazırda Asus Zenfone 5’i 699 Türk Lirası fiyatla elektro marketlerde satın almak mümkün. Eğer Android platformu altında çalışan ve uygun fiyata yüksek performanslı bir cihaz arıyorsanız, Asus Zenfone 5, kendi fiyat grubunda mutlaka görmeniz ve değerlendirmeniz gereken bir cihaz,
 

Benzer konular

Top