Atatürk ve Pera Palas

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
155
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1


İSTANBUL - PERA PALAS OTELİ

Bina İstanbul’un Tepebaşı semtindedir, 1894 yılında yapılmıştır; Osmanlı dönemindeki ilk çağdaş otel olması özelliğine sahiptir.

Atatürk, Doğu Cephesinde 7. Kolordu Komutanı iken, 1917 yılının Ekim ayı sonunda İstanbul’a dönmüş ve Pera Palas’ta kalmıştır. Atatürk’ün kaldığı oda, Atatürk Odası olarak düzenlenmiştir.


Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Kemal ATATÜRK,1915-1937 yılları arasında birçok kez Pera Palas' ta konaklamıştır. 101 numaralı bu oda halen müze olarak muhafaza edilmektedir.

1. Dünya Savaşı sonunda İstanbul'un işgali sırasında Atatürk, annesinin Beşiktaş Akaretlerdeki evi işgal kuvvetlerince gözetim altında olduğu için, Pera Palas' ın birinci katındaki 101 No'lu odada sık sık kalırdı. Bu odada fikir arkadaşlarıyla buluşur ve durum değerlendirmesi yapılırdı. Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunun tohumları bu odada atıldı, denebilir.

Oda, 1981 yılında, zamanın Kültür Bakanı Cihat BABAN'ın büyük yardımlarıyla bir Atatürk Müzesine dönüştürüldü. Odadaki bütün eşya otantiktir.


Odada, bulunan en önemli eşya Atatürk' ün 32 parça zati eşyasıdır. Atatürk' ün 10 yıl süre ile koruma polisliğini yapmış olan Rıdvan Gürarı, Atatürk tarafından, eskidiği için atılacak olan bazı eşyaları rica ederek kendisinden almıştır. İçlerinde; manevra gözlüğü, okuma gözlüğü, diş fırçası, diş tozu, çatal, bıçak, elbise fırçası, çay fincanı, kahve fincanı, mahmuz, takim elbise markalı iç çamaşırları, muhtelif şapkalar, pijama ve terlikleri bulunan 32 parça zati eşya, Atatürk' ün ölümünden sonra, emekli olduğunda koruma polisince devlete sunularak makul bir ücret talep edilmişse de Rıdvan gürarı bu talebine olumlu bir yanıt alamamıştır.


Bu arada, Istanbul Pera Palas Oteli İşletmecisi Hasan Süzer' in bir Atatürk aşığı olduğu haberini almış ve elindeki bu eşyaları kendisine göstermek üzere İstanbula getirmiştir.

Hasan Süzer çok memnun olmuş ve büyük bir meblağ ödeyerek 32 parça zati eşyayı satın almış ve kurulmakta olan Atatürk müzesinde özel vitrinlerde sergilemiştir. Aynı müzede, Atatürk' ün manevi kızı Ülkü'ye Atatürk tarafından hediye edilen yatak örtüsü de Atatürk' ün yatağı üstündedir.

Müzede çok ilgi çeken bir diğer obje de ipek bir duvar halısıdır. 1929 yılında Atatürk' ü ziyaret eden bir Hint Mihracesi, Atatürk'e ipek bir duvar halısı hediye etmiştir. Bu halı üzerinde bir saat motifi vardır ve saat 09.07' yi göstermektedir. Bilindiği üzere Atatürk' ün ölüm saati 09.05' tir. Ancak beyin, kalpten sonra iki dakika daha yaşamaktadır. Buna göre, ölümünden 9 yıl önce kendisine hediye edilen bir halı üzerinde Atatürk' ün ölüm saatini gösteriri bir motifin bulunması, bütün Dünya TV ve yazılı basının ilgisini çekmektedir.

Odada bulunan bir diğer ilginç belge, 1934 yılında Yunan Başbakanı Elefterios Venizelos' un Atatürk' ü Nobel Barış ödülüne aday gösteren ve Nobel Barış Ödülü Komitesine yazılmış fransızca bir mektuptur.

Bütün bu objeler, yerli ve yabancı ziyaretçilere açık olmakla birlikte devamlı bir bakım altında olup titizlikle korunmaktadır.
 

Benzer konular

Top