ATATÜRK'e Fizik Profösörü Albert Einstein' ın Mektubu

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,178
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
ATATÜRK'E YAHUDİ ASILLI FİZİK PROFÖSÖRÜ ALBERT EİNSTEİN'İN MEKTUBU

Alman diktatörü Adolf HİTLER'in yahudi asıllı vatandaşlarını zehirli gaz odalarında öldürtmeye başlaması üzerine, Albert Einstein ve 40 bilim adamı Türkiye'ye geçmek isterler, bunun üzerine Albet Einstein 17 Eylül 1933 tarihinde ATATÜRK'e Hitaben yazdığı mektubu;

Ekselansları Atatürk

OSE Dünya Birliği’nin şeref başkanı olarak, Almanya’dan 40 profesörle doktorun bilimsel ve tıbbi çalışmalarına Türkiye’de devam etmelerine müsaade vermeniz için başvuruda bulunmayı ekselanslarından rica ediyorum. Sözü edilen kişiler , Almanya’da halen yürürlükte olan yasalar nedeni ile mesleklerini icra edememektedirler. Çoğu geniş tecrübe , bilgi ve ilmi liyakat sahibi bulunan bu kişiler , yeni bir ülkede yaşadıkları takdirde son derece faydalı olacaklarını ispat edebilirler.

Ekselanslarından ülkenizde yerleşmeleri ve çalışmalarına devam etmeleri için izin vermeniz konusunda başvuruda bulunduğumuz tecrübe sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kişi , birliğimize yapılan çok sayıda müracaat arasından seçilmişlerdir. Bu ilim adamları , hükümetinizin talimatları doğrultusunda kurumlarınızın herhangi birinde bir yıl boyunca hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmektedirler.

Bu başvuruya destek vermek maksadıyla , hükümetinizin talebi kabul etmesi halinde sadece yüksek seviyede bir insani faaliyette bulunmuş olmakla kalmayacağı, bunun ülkenize de ayrıca kazanç getireceği ümidimi ifade etmek cüretini buluyorum

Ekselanslarının sadık hizmetkarı olmaktan şeref duyan

Prof. Albert Einstein


Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Bu isteği ilk etapta Atatürk'ten habersiz red etmiştir. Daha sonra Atatürk'ün devreye girmesiyle 40 bilim adamı Türkiye'ye geçmiş ve çeşitli projelerini uygulamışlardır.
 

Benzer konular

Top