1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Atatürk’ün Bursa Hükümet Konağı’nda Verdiği Yazı Dersi (27 Ağustos 1928 Pazartesi)

Konusu 'Hayatı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 29 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Atatürk’ün Bursa Hükümet Konağı’nda Verdiği Yazı Dersi (27 Ağustos 1928 Pazartesi)

  Ertuğrul Yatı bu sabah saat 05.00 de Mudanya önünde demirledi. Her taraf bayraklarla süslenmişti. Reisicumhur Hazretleri, saat 10.50 de Saraçoğlu Şükrü, milletvekillerinden Kılıç Ali, Salih, Recep Zühtü, Cevat Abbas Beyler ve Kâtibi Umumî Tevfik Bey bulunduğu halde Yat’tan iskeleye çıktı ve Vali Fatin Bey’in otomobiline binerek halkın tezahüratı arasında Bursa’ya hareket etti.

  Gazi Hazretleri, saat 13.00 de Bursa’da 21 pare top atışı ile karşılandı. Bursa’ya gelişini haber alan Bursa halkı caddelere dökülmüştü. Askerî bando, askerî müfrezeler, Bursa Askerî Lisesi öğrencileri ve halk tarafından şehrin girişinde selamlandı. Halk, Gazi Hazretleri’ni hararetle ve coşkunlukla karşıladı.

  Bursa Hükûmet Konağı’nda Yazı Dersi

  Reisicumhur Hazretleri, doğruca Hükûmet Konağı’na gitti. Hükûmet’te Meclis Umumi Salonunda bütün memurların toplanmasını emretti. Burada birkaç dakikalık istirahatten sonra Meclis Umumi Salonunda önceden hazırlanan yazı tahtası başına geçti. Burasının elverişli bir dershane olduğunu bildiren Gazi, önce Vali Fatin Bey’den başlayarak bütün memurları yeni harflerden imtihan etti. Vali Fatin Bey’den sonra yazı tahtası başına Sıhhiye Müdürü Dr. Kemal Bey geldi ve Gazi, Kemal Bey’e yeni Türk harfleri ile şu cümleyi yazdırdı:

  “Bugün Bursa’da, her vakit olduğu gibi, gördüğüm samimiyetten çok memnun oldum.”

  Gazi, iki üç saat içinde yirmiden fazla memurla temrinler yaptı. Meclis Reis Vekili Refet Bey’de temrin yapanlar arasındaydı.

  Bir süre dinlendikten sonra Gazi Hazretleri:

  “Bunların hepsi biliyor, kafi…” dedi.

  Kaynak: Başöğretmen Atatürk 1919-1928, Ahmet Bekir Palazoğlu, Ankara 1991, Cilt.1, s.299
   

Sayfayı Paylaş