1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda Verdiği Yazı Dersi

Konusu 'Hayatı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 29 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda Verdiği Yazı Dersi

  Kırşehirli Hasan Yağız anlatıyor:

  1934 yılında askere gittim. Beni, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’na seçtiler. Muhafız Alayı’na vardığım gün bize yeni elbiseler giydirdiler. Alay toplantı alanına götürdüler. “Atatürk gelecek, sizinle görüşecek” denildi. Önce Muhafız Alayı Komutanımız İsmail Hakkı Tekçe geldi: “Gece okuluna gideniniz var mı?” diye sordu. Bir bölükten iki kişi parmak kaldırdık. “Atatürk gelip sorduğunda gene parmak kaldırırsınız” dedi.

  Biraz sonra Atatürk yanımıza kadar gelerek: “Hoş geldiniz” dedi. Bir ağızdan “Sağol !” dedik. İlk sözü, “Memleketinizde gece okulları açıldı mı?” oldu. Ben de, “Açıldı, Paşam.” diye parmağımı kaldırdım. Atatürk, bana, “Öyleyse kara tahtaya geç” dedi. Karatahta başına geçtim. “Atatürk geldi, bizi ziyaret etti, diye yaz” dedi. Yazmaya başladım.

  Duyduğum heyecandan (r) harfini unutmuşum. Ben yazmaya devam ederken yanıma geldi, tebeşir tuttuğum iki parmağımdan sıkı sıkı tuttu, cümle bitinceye kadar yazdırdı.

  Atatürk bana yazdırırken fotoğrafımızı çekmişler. Bu fotoğrafı büyülterek Muhafız Alayı’nın Alay Komutanlığı odasına astılar. (1)

  (1) Cumhuriyet: 50. Yılında Kırşehir, 1973 İl Yıllığı, s.20

  Kaynak: Ahmet Bekir Palazoğlu, Başöğretmen Atatürk 1928-1938, Cilt:II, s.817
   

Sayfayı Paylaş