Atatürk'ün Gözüne Ne Oldu ?

Konusu 'Hayatı' forumundadır ve wien06 tarafından 30 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

      
 1. wien06

  wien06 V.I.P Vip Üye

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.232
  Beğenileri:
  68
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Atatürk’ün cepheden çekilmiş bazı fotoğraflarında çok dikkat edilirse, sol gözünde belli belirsiz hafif bir kayma olduğu göze çarpar.

  Bu konuda edindiğim bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.


  Atatürk'ün çocukluğunda ve okul yıllarında gözlerinden bir rahatsızlığı yoktur.

  Askeri okula girerken tam teşekküllü hastaneden rapor alınması gerektiği ve okul hayatı sırasında da sık sık sağlık kontrolleri yapıldığı için, gözlerinden rahatsızlığı söz konusu değildir.

  Ancak, Trablusgarp Muharebeleri sırasında bir gözünde hafif de olsa bir görme sorunu başlar.

  Derne Kuvvetleri Komutanı Binbaşı Mustafa Kemal, Ayn-ı Zâra baskınında, bir küherçel parçasının sol gözüne girmesiyle gözlerinden rahatsızlanır.

  Kısa bir süre Kızılay hastanesinde yatar.

  Ancak burada ciddi bir tedavi göremediği için rahatsızlığı nükseder.

  Bu durum, Binbaşı Mustafa Kemal’in, Ayn-ı Mansur Karargâhı’ndan, Kerim Bey’e yazdığı 22 Mayıs 1912 tarihli mektupta da açıkça görülmektedir:


  “Aziz Kardeşim Kerim Bey,

  …Tobruk’ta birkaç gün kalarak başarılı bir netice veren 22 Aralık 1911 Muharebesi’ni yaptıktan sonra Derne’ye geldik.

  Derne Kuvvetleri, Derne Vadisi’yle iki kısma ayrılmış bir haldedir.Enver zaten batıdaki kuvvetle bulunuyor. Nuri’yi de onun Kurmay Başkanı yaptık. Ben de Fuat’ı alıp Doğu Kolu Kumandanı sıfatıyla Doğu Kuvveti’ne katıldım. Yollarda oldukça yorulmuş, ıslanmış, üşümüş, sefalet çekmiştik. Derne’de de henüz başlangıç halinde bulunulduğu için sefaleti gidermek mümkün olamamıştı.

  16/17 Ocak 1912 Baskını’yla başlayan 17 Ocak Muharebesi gecesi ve günü zaten hastalıklı görünen sol gözüm kanlandı ve görmez oldu. Istırabın derecesi vazife yapmama mani oldu.

  Hilâliahmer (Kızılay) Hastanesi’ne yattım. Bir ay tedaviden sonra tam olarak göremediğim halde hastaneden çıktım.

  Vaziyet biraz büyüdüğü için Enver Umum Kumandan, ben de Derne Kuvvetleri Kumandanı oldum. Bu sırada idi ki, 3 Mart 1912 günü umumi bir muharebe oldu. Bugün de olağanüstü yorgunluk ve açlık ve muharebe geceye kaldığından soğuğa maruz kaldık. Bunun sonucu olarak gözümün rahatsızlığı ertesi gün nüksetti.

  On beş gün kadar yataktan kalkamadım, gözlerimi açamadım. Nihayet ıstırap geçti, tekrar işe başladık. Fakat sol gözüm daha az görür oldu. Doktorlar Mısır’a gitmemi tavsiye ettiler. Ben razı olamadım. Nihayet bugüne kadar görme derecesinde bir fark görülemeyecek o derecenin yerleştiğine hükmedilmiştir. Gerçi uzman doktor zamanla açılacaktır diyor, fakat ben inanmıyorum.

  Bu harbin bitmesinden sonra askeri hayata veda ederek istirahat köşesine çekilebilmek ihtiyacı bilmem nasıl sağlanacak ?

  …Bu mektubun salimen size ulaşacağından emin olduğum için bu kadarla yetiniyor ve mektubunuzu, hatta telgrafınızı bekliyorum. Hürmetle gözlerinizden öperim kardeşim.”  Binbaşı Mustafa Kemal, yukarıdaki mektubu gönderdikten bir süre sonra, önce takma isimle Kahire’de hastahanede kalır..

  Daha sonra Teşkilât-ı Mahsusa Reisi Eşref Sencer Kuşçubaşı Bey’le Viyana’ya gider. Prof. Fox’a muayene olur ve bir de ufak operasyon geçirir.

  Hayatının sonuna kadar sol gözündeki (zaman zaman fark edilen) hafif kaymanın sebebi bu olsa gerekir.

  Ahmet AKYOL


  [​IMG]
  Evet arkadaşlar resime baktığınızda bir gözüyle bakış açıları farklı bunun nedeni göz kaslarının gördüğü hasardan kaynaklanıyor ATAMIZI bu zorluklara rağmen yurdumuzu çok iyi savunmuştur
   
 2. melegimmm

  melegimmm Uzman

  Katılım:
  8 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  1.147
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  1.130
  Çok güzel bir paylaşım tşk...
   
 3. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  21.816
  Beğenileri:
  2.845
  Ödül Puanları:
  9.580
  Cinsiyet:
  Bay
  Bundan ilk kez haberim oluyor. Kolay değil yepyeni bir yönetim kurmak, en önemlisi büyük olmak. Yaşamadı ki bir 10 yıl daha, sadece 10 yıl daha....
   

Sayfayı Paylaş