1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Atatürk'ün Hayali

Konusu 'Hayatından Kesitler' forumundadır ve KaRaMBoL tarafından 5 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. KaRaMBoL

  KaRaMBoL Aktif

  Katılım:
  31 Ekim 2009
  Mesajlar:
  485
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Meslek:
  Mühendis
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  27 ÇTL
  Yılmaz Koç'un kitabında Atatürk'ün, 1920 yılı başlarında Büyük Millet Meclisinin açılması için çalışmalar sürerken bayrak rengi olarak gök mavi rengi düşündüğüne yer veriliyor.
  [​IMG]
  Meclis görevlisi Yılmaz Koç, inkılap tarihi ve Kurtuluş Savaşının bilinmeyen veya unutulmaya yüz tutmuş detaylarını "Unutulanlar" isimli kitabında derledi.

  Koç'un, Meclis tutanaklarından ve arşivinden yararlanarak hazırladığı kitapta, 1920 yılı başlarında Büyük Millet Meclisinin açılması için çalışmalar sürerken Atatürk'ün, bayrak rengi olarak gök mavi rengi düşündüğüne yer veriliyor. Kitapta, Çankaya'da yapılan sohbetlerde Atatürk'ün gök rengini çok sevdiğini, bayrağın renginin de böyle olmasını arzu ettiğini arkadaşlarına söylediği, ancak bu yönde arkadaşlarından bir fikir veya teklif gelmeyince, 2. Mahmud döneminde kabul edilen ay yıldızlı al bayrakla devam edildiği anlatılıyor. Kitapta, "Atatürk'ün Meclis-i Mebusan üyesi olduğu, fakat bu Meclisin toplantılarına hiç katılmadığı" bilgisi de yer alıyor. 7 Kasım 1919 seçimlerinde Erzurum'dan Meclis-i Mebusan'a milletvekili olarak seçilen Atatürk'ün, "hastalığını" bahane ederek Meclis çalışmalarına katılmadığı kaydedildi.
   
Benzer Konular
 1. Çirkin Kral
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  665
 2. cırcırböcee
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  601
 3. Apancene
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  462
 4. BeReNN
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  626
 5. CaptainViridia
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  731
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş