ATATÜRK'ÜN Özel esyalari ve madalyalari

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
155
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
Nüfus Cüzdanlari

**********

Kravat Ignesi


Manevi kizi Afet Inan tarafindan ANIT KABIR Muzesine bagislanmistir.

**********

BROSU


Fiyonk biciminde,platin uzerine pirlanta tasidir.Brosun uzerinde bir adet olmak üzere toplamda 140 adet pirlanta tasi vardir.

**********

DÜGMELERI


Büyük dügmeleri üzerinde 29'ar, kücük dügmelerin üzerinde 25'er adet elmas tasi bulunmaktadir.

**********

CAKMAGI


Madeni kisimlari beyaz nikelajli altligi yesil mermerden yapilmis.Ronson marka Cekoslavakya yapimidir.

**********

ALTIN LIYAKAT MADALYASI


Atatürk'e 17 Ocak 1916'da padişah V. Mehmet Reşat tarafından verilen Altın Liyakat Madalyasının ön yüzünde; padişahın tuğrasıyla saltanat arması, arka yüzünde Osmanlıca olarak "Liyakat Madalyası sadakat ve şecaat ibraz edenlere mahsustur" yazısı ve 1308 (1891) tarihi vardır. Madalyanın 2 cm. genişliğindeki etrafı yeşil zırhlı kırmızı kevkez şeriti üzerinde çift kılıç ve 1332 (1916) tarihli bir plaka bulunmaktadır.

**********

HARP MADALYASI


1914 yılında I. Dünya Savaşı için özel olarak padişah V. Mehmet Reşat tarafından çıkarılmış, Harp Madalyası gümüşfakfondan (nikel, bakır, çinko alaşım) yapılmıştır. Beş köşeli yıldız şeklinde olup, uçları topuzludur. Bordo mineli, orta kısmındaki ayın içinde Sultan Reşat'ın El Gazilik Tuğrası ve 1333 (1917) tarihi bulunmaktadır. Arkasında "Sr. Exc. M.K.P." (Mustafa Kemal Paşa) ve Almanca ithaf ile "J.H. Werner Berlin" yazıları vardır. Bu madalya Atatürk'e 11 mayıs 1918 de Padişah VI. Mehmet (Vahdettin) tarafından verilmiştir.

**********

ALIYULALA NISANI


Afgan Kralı Amanullah han tarafından 27 mart 1923 tarihinde Atatürk'e verilmiştir. Yuvarlak biçimli gümüş nişanın kenarları şua biçiminde sivri yapılmıştir. Altın kaplama olan orta kısımda bir bina motifi yer alır.Binanın her iki yanında bayrak, alt kısmında çift kılıç kabartması işlenmiştir. Hamaili şemsesinde de nişanla aynı modelde çift zincirle tutturulmuş sekiz parça vardır. Bu parçaları birleştiren meşe dalları arasındaki üst yüzü bombeli plakanın üzerinde güneş kursu motifi yer alır. Bu plakayla aynı modelde yapılmış, halkalı bir parça daha bulunmaktadır. Alüyülala Nişanıdır.

**********

DEMIR SALIP NISANI


İkinci rütbeden Demir Salip Nişanı, Atatürk'e 9 Eylül 1917 yılında Alman Hükümeti tarafından verilmiştir. Üzerinde taç kabartması, ortada "W" harfi ve harfin altında 1914 tarihi yazılıdır.

**********

GUMUS IMTIYAZ MADALYASI


Atatürk'e 30 Nisan 1915'te padişah V. Mehmet Reşat tarafından 19 ncu Tümen Komutanıyken verilen Gümüş İmtiyaz Madalyasıdır. Ön yüzünde Padişah II. Abdülhamit'in saltanat arması, arka tarafında ise "Devlet-i Aliyye-i Osmaniye uğrunda fevkalade sadakat ve secaat ibraz edenlere mahsus madalyadır" yazısı ve 1300 tarihi vardır. Yeşil kırmızı renkli şeritinde çapraz kılıç üstünde plaka yer almaktadır. Şerit üzerindeki plakada 1332 (1916) yılı eski yazı ile yazılıdır.

Alinti
 

arzum

Forum Gururu
Katılım
8 Mys 2008
Mesajlar
2,350
Beğeniler
16
Şehir
İstanbulll
#3

Ayakkabı
43 Numara
Env. No: 338/404-1
Siyah renkte deri ve süetten yapılmıştır. Kapalı piantelidir. İçi kalıplıdır.Eldiven
Uz. 6 cm.
Env. No: 58/80
İçi kuzu, dışının üst kısmı kurt kürkünden, aya kısmı deriden yapılmıştır.

Çorap
Uz. : 65 cm
Env. No: 496/606-1
Kahverengi ve bej yünden kareli kışlık çoraptır.

Frak takımı
Boy 5 cm (Ceket)
Boy 8 cm (Pantalon)
Boy 7 cm (Yelek)
Env. No16/851
Takım, siyah renkli yünlü kumaştan yapılmıştır. Ceket: Altı düğmeli olup yakası parlak kumaştandır. Arkası yırtmaçlı ve uzundur. Pantalon: Yan dikişleri üzerine siyah sutaşından biye geçirilmiştir. Bel kısmında askı düğmeleri arkasında ise kısa bek kemeri vardır. Yelek: Dört düğmelidir, yaka kenarlarına siyah sutaşı dikilmiştir.

Gömlek
Uz. : 92 cm.
Env. No: 206/244-1
Beyaz renkli poplin kumaştan, yakasız frak gömleği. Uzun kollu, roba kısmı pilelidir. Boyun kısmında içte "KEMALAT Yani D. Grammatika" etiketi vardır. Sol kol üzerinde dirsek altında dairesel olarak "G.M.K." harfleri işlenmiştir. Pile kısmında iki adet üstten, bel hizasında iki adet gizli düğmesi vardır. Pilenin bitiminden sonra pantolona bağlanmak için iki ilikli bant bulunmaktadır.

Kaşkol
Uz. : 132 cm.
Gen. : 35.5 cm.
Env. No: 230/268-1
Açık kahverengi yün kumaştan yapılmış, iki ucu püsküllüdür.
 

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
155
Yaş
49
Şehir
Viyana
#4
Cok tesekkürler Arzum. Konuya yorum yazmak sadece tesekkür etmek degil seninde yaptigin gibi katkida bulunmak bence daha önemli. Katkilarinin devamini bekliyorum.
 

Benzer konular

Top