1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Atatürk'ün Telgraflarında Türk Dili

Konusu 'Hayatından Kesitler' forumundadır ve wien06 tarafından 22 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  Dil Bayramını kutlama telgrafı (29. IX. 1937)

  Bay İbrahim Necmi Dilmen
  Türk Dil Kurumu Genel Sekreteri,

  Dil Bayramı münasebetiyle Türk Dil Kurumunun hakkımdaki duygularını bildiren telgrafınızdan çok mütehassıs oldum. Teşekkür eder, değerli çalışmalarınızda muvaffakiyetlerinizin temadisini dilerim.

  K. Atatürk


  Dil Bayramını kutlama telgrafı (29. IX. 1936)

  Bay İ. N. Dilmen
  Türk Dil Kurumu Genel Sekreteri,
  Dil Bayramını mesai arkadaşlarınızla birlikte kutluladığınızı bildiren telgrafı teşekkürle aldım. Ben de sizi tebrik eder ve Türk Dil Kurumuna bundan sonraki çalışmalarında da muvaffakiyetler dilerim.
  K. Atatürk


  Yeni harflerin kabulü dolayısıyla Gemlik'ten bir kesim esnafın mektuplarına verilen cevap (28.IX.1928)

  Gemlikte: Gazozcu Haydar, Tuhafiyeci Yahya, Zahireci İsmail, Bekir, Ali, Adil ve Hüseyin, zürradan Ethem, zeytinci Mustafa, Sait, bakkal Osman ve Halit Efendilere

  C:

  Okuma ve yazmayı bir haftada öğrenmek gayretini gösterdiğinizden memnun oldum, tebrik ederim.
  Arabî ve Farisi kelimelerde (k) ve (g) nin önlerine (h) gelmesi meselesiyle zihinlerinizi işgal ve teşviş etmeyiniz.
  Tesbit edilmekte olan lügat bunu arzınız veçhile halledecektir efendim.

  Reisicumhur
  Gazi Mustafa Kemal

  H.M.: 29 Eylül 1928  Yeni Türk Harflerinin kabulü münasebetiyle Maarif Vekiline verilen cevap (28. VIII. 1928)

  Ankarada Maarif Vekili Necati Beyefendiye cevaptır.
  Yeni Türk yazısını öğrenmek ve öğretmek hususunda memleketin her tarafında sarf edilen hummalı faaliyet ve mesaiye derin bir haz, ve memnuniyetle müşahede ediyorum. Bu işde herkesten büyük vazife ve mesuliyeti deruhte eden fedakâr ve çalışkan muallim arkadaşlarımızın işar buyurulun azimkâr kararları ayrıca baisi memnuniyet oldu. Muvaffakiyetler temenni ve cümlesine teşekkürler ve selamlarımın iblağını rica ederim.

  Reisicumhur
  Gazi Mustafa Kemal


  Dil Bayramını tebrik (27. IX. I938)

  Dolmabahçe, 27. IX. 1938

  Bay İbrahim Necmi Dilmen
  Türk Dil Kurumu Genel Sekreteri,
  Dil Bayramı münasebetiyle bana karşı gösterilen temiz duygulardan çok mütehassis oldum. Teşekkür eder, verimli çalışmalarınızda sürekli başarılar dilerim.

  K. Atatürk  Öz Türkçe yolunda başarılarından dolayı İstanbul'da Milli Türk Talebe Birliğine gönderilen telgraf (27.III.1933)

  İstanbul'da Milli Türk Talebe Birliğine
  Milli ülküye ulaştıran öz dil yolunda durmadan, şaşmaz büyük adımlarla yürümeğe verdiğiniz değerden dolayı sizi överim. Yürekten sevgiler çocuklarım.

  Reisicumhur
  Gazi Mustafa Kemal
   
 2. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  Üçüncü Dil Bayramı münasebetiyle tebrik telgrafı (21. IX. 1935)

  İbrahim Necmi Dilmen
  Türk Dil Kurumu Genel Sekreteri, Dolmabahçe

  Üçüncü Dil Bayramını kutlayan telgrafınızı aldım. Türk Dil Kurumunun verimli çalışmasını ve bütün yurttaşların dil işlerine gösterdiği büyük ilgiyi sevinçle anarım. Bayramınız kutlu olsun.

  Kemal Atatürk  Yeni harflerin tatbiki münasebetiyle Başbakanlığa gönderilen yazı (21. IX. 1928)

  Başvekâlete
  Yeni harflerin tatbikatını memleketin pek çok yerinde gördüm. Şehirlerde, köylerde, her yerde halk yeni harflerle okuyup yazmaya geçmiştir. Halk yeni yazının kolaylığından memnundur. Yalnız her yerde, şehirde ve köyde, memurda ve muallimde zihinleri karıştırıp şaşırtan, bağlama çizgisinin doğru olarak kullanılmasındaki endişe vaziyetidir.
  Bu sıkıntı harflerin kolaylığına, sevk ve neşeye dokunacak derecede kendini hissettirmektedir.
  Encümen esasen yeni harflerle yazıya başlanırken uzun kelimemizin hecelenmesini, seçilmesini kolaylaştıracak bir çare olmak üzere bağlamayı düşünmüş ve bağlamanın kalkmasını ileriye bırakmıştı. Yeni harflerin kabul ve taammümündeki tehalük ve sürat bu zamanın geldiğini gösteriyor. Bilâkis bağlama çizgisinin kalkması halkın öğrenmesini pek çok kolaylaştıracak ve şevklendirecektir. Bu sebeple ve halk içinde müşahedelerime güvenerek atideki esasları kabul etmek faydalı ve lâzım görülmüştür.

  1-İstifham edatı olan "mi, mı, mu, mü" umumiyetle ayrı yazılır. Meselâ: geldi mi? gibi fakat kendinden sonra gelen her türlü lahikalarla beraber yazılır, meselâ geliyor musunuz? ben miydim? gibi.
  2-Rabt edatı olan "ki" ve dahi manasına olan "de, da" müstakil kelime olarak ayrı ayrı yazılır meselâ: Görüyorum ki sen de iyisin, gibi.
  3-Türk gramerinde bağlama işareti olan (-) kalkmıştır. Binaenaleyh fiillerin tasriflerinde ve isim ve sıfatların fiil gibi tasriflerinde lahikalar çizgi (-) ile ayrılmazlar, beraber yazılırlar. Meselâ: geliyorum, gideceksiniz, görecekler, yapmalıyım, gideyim, gidebilirim, söyleyesin, güzeldir, demirdir, gibi.
  Kezalik ile, ise, için, iken kelimelerinin muhaffetleri olan le, se, çin, ken şekilleri kendinden evvelki kelimeyle bitişik yazılır. Çizgi ile ayrılmaz meselâ: Ahmetle, buysa, seninçin, gelirken, gibi. Meselâ: mertçe, benimki, yarinki, hasta iyicedir, iyice anladım.
  4-Türkçede henüz mevcut olan farisi terkiplerden dahi bağlama çizgisi yoktur. Terkip işareti olan sadalı harfler (i) ilk kelimenin sonuna eklenir, meselâ: hüsnü nazar gibi.
  Şimdiye kadar tabı ve neşolunmuş muhtelif vesaitler bu esaslara göre derhal en seri bir surette tashih olunmak lazımdır.
  Gazi M. Kemal  Harf İnkılâbından sonra Karadeniz havalisi mebuslarının vapurla, yeni harfleri vatandaşlara öğretmek üzere seçim bölgelerine gitmeleri esnasında çektikleri telgrafa, cevap (14. IX. 1928)

  Refit Paşa vapuru.
  Rize Mebusu Ali
  Karahisar Mebusu Mehmet Emin
  Kars Mebusu Ahmet
  Artvin Mebusu Mehmet Ali
  Giresun Mebusu Kâzım
  Samsun Mebusu Râna
  Tokat Mebusu Bekir Lütfü
  Ordu Mebusu Recai
  Samsun Mebusu Âdil.

  İdealist arkadaşlarım, Büyük milletimizi irşat için Karadenizin dalgaları sinesinde beni, aciz arkadaşlarınızı hatırladığınızdan çok müte-hassis oldum. Cümleniz için millete nafi olmanızı temenni ederim. Aynı dalgalar içinde sizi de karanlık gecenin milletimiz için nur saçan rehberleri olarak takip ediyorum. Muvaffakiyet.

  Gazi Mustafa Kemal


  Türk Dili Araştırma Kurumunun 3. kuruluş yıldönümü münasebetiyle gönderilen saygı ve teşekkür telgrafına cevap (12. VII. 1935)
  Türk Dili Araştırma Kurumu Genel Sekreterliğine,

  Türk Dili Araştırma Kurumu'nun üç sene içinde yaptığı işler çok büyüktür. Kurum içinde çalışan arkadaşlar bununla öğünebilirler. Kamunuzu kutlular, tam başarılar dilerim.

  Reisicumhur
  K. Atatürk


  Yeni Türk Harflerinin kabulünün onuncu yıldönümü dolayısile çekilen telgraf (9. VIII. 1938)

  Saffet Arıkan
  Kültür Bakanı Ankara

  Türkün kültür sahasındaki kabiliyetinin inkişafına temel olan harf inkılâbının onuncu yıl dönümü münasebetile gönderdiğiniz telgrafı memnuniyetle aldım. Teşekkür eder ve milletimize kültür sahasında sonsuz başarılar dilerim.

  K. Atatürk  İngilizce Heceyi Sadeleştirme Cemiyetinin tebrikine verilen cevap (28. XI. 1929)

  Heceyi Sadeleştirme Cemiyeti Glascow Şubesi Azalarına

  Aziz Efendiler,
  Türk alfabesinin sadeleştirilmesi hakkındaki tebrikinizi memnuniyetle aldım. Şurasını tecrübe ile zikredeyim ki, hece ve alfabe ıslahı, hakikaten çocukları müşkülâttan kurtaran onlara küçük yasta muvaffakiyet lezzetini tattıran en müessir vasıtadır. Yaşlı adamların sevinçleri ise daha aşikârdır. İnsanlar arasında kolay ve hevesli okumak vasıtasının temin edilmesi hem milli inkişafa hem de milletler arasında anlaşmağa çok hâdimdir.
  Centilmen hareket ve hissiyatınız beni çok mütehassis etti. Teşekkürlerimi ve yolunuzda muvaffakiyet temennilerimi beyan ederim Aziz centilmen Efendiler.

  Türkiye Reisicumhuru
  Gazi Mustafa Kemal
   
Benzer Konular
 1. Çirkin Kral
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  1.082
 2. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  967
 3. wien06
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.414
 4. Mc_ÖRGE

  Türk dili

  Mc_ÖRGE, 12 Ekim 2009, Paylaşıldığı Yer: Açıköğretim
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  899
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.019
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş