Atatürk'ün Üstün Özellikleri

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Atatürk'ün Üstün Özellikleri

Cumhuriyet tarihi boyunca Ulu Önder Atatürk le ilgili sayısız eser kaleme alınmış, pek çok konferans, seminer ve söyleşi düzenlenmiş, birçok yorum ve değerlendirme yapılmıştır.
-Atatürk çok büyük bir komutan,
-güçlü bir devlet adamı,
-kararlı bir devrimcidir.
-Gerek kendi milleti, gerekse dünya milletleri açısından çok büyük bir kahraman;
-eşsiz bir siyasi dehadır.

Gerçekten de bütün bu vasıflar, Atatürk ü tanımlamakta son derece belirleyici unsurlardır. Bunların yanı sıra, Atatürk ün güçlü şahsiyetini ve medeni kişiliğini belirleyen, insani ve sosyal yönünü ortaya koyan başka üstün karakter özellikleri de vardır:

-Tevazusunu,
-hoşgörüsünü,
-barışçı ve uzlaşmacı kişiliğini,
-akılcı ve duygusallıktan uzak yapısını,
-milli ahlak anlayışını,
-dinine karşı hassasiyetini,
-giyim ve kuşamına,
-temizlik ve bakımına,
-sanat ve estetiğe,
-sofra adabına verdiği önemi sayabiliriz.

Atatürk ün bu medeni kişiliğini, sosyal ve beşeri açılardan ele alacağız. Üstün karakter özelliklerine değinerek, her Türk ün örnek alması gereken vasıflarına yer vereceğiz. Burada önemli olan nokta, nihai hedefin, Atatürk ün müstesna şahsiyetinin, vatandaşlık şuuruna varmış her Türk ferdi tarafından örnek alınması ve yaşatılmasıdır. Zira, 70 milyonu bulan genç ve dinamik nüfusuyla, dev adımlarla büyüyen ekonomisiyle, Adriyatik ten Çin Seddi ne kadar uzanan kültürel etki alanıyla, en büyük çalkantıların dahi sarsamadığı örnek iç istikrarıyla Türkiye; hiç şüphesiz ki, 21. yüzyıla damgasını vuracak ülkeler arasında yer almaktadır. Böyle bir ideal içinde, millet olarak örnek alınacak bir karaktere ulaşılması gerektiği de açıktır.
İşte bu noktada Büyük Önder in müstesna kişiliği, Türk insanına örnek olmaya ve ışık tutmaya devam edecektir.
 

Benzer konular

Top