Ateş Dansı Poi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#1
Ateş Dansı Poi

POİ (POY), Yeni Zelanda yerlileri olan Maori kabilelerine ait bir dans enstrümanıdır ve Maori dilinde TOP anlamına gelir. Eşit uzunluktaki iki ipin ucuna eşit ağırlıktaki materyallerin takılması ve bunların ses ve ritim eşliğinde hareket ettirilmesiyle oluşan bu dans, Maori kabilelerinde önemli günlerde belli ritüeller eşliğinde bir ifade aracı olarak kullanılmıştır. Daha sonra Pasifik Adaları, Avustralya, Hindistan ve Tayland'a yayılan POİ, Avrupa ülkelerinde de tanınmasının ardından ATEŞLİ bir gösteri dansı öğesine dönüşmüştür. Gösteri özelliğinin yanı sıra günümüzde hem egzersiz hem de bir meditasyon aracı olarak kullanılan POİ dansı, beden esnekliğini ve dayanıklılığı da artırır.

POİ ATÖLYESİ

Beden, zihin ve kalp üzerindeki etkileriyle kişinin kendisiyle ilişkilenmesini, böylece bir başka beni tanıma sürecini başlatan Poi Atölyesi çalışmaları; nefes egzersizleri, çakra-yoga, streching ve modern dans hareketleriyle çeşitlenerek beden farkındalığını arttırır.

Kişi hep bir arada olduğu bedenine karşı yaşadığı yabancılaşmayı fark ederek onu tanımaya çalışır ve farkındalığı bu süreçten sonra kendini gözden kaçıran zihnine yoğunlaşır.

Dans hareketleriyle tekrarlanan ritüeller, meditatif etki ile kalp üzerinde etki gösterir ve kendinden uzaklaşan Ben, çalışmaların ilerleyen zamanında kalp ile ruha dokunur.

- Çalışmalarla kişinin beden farkındalığı artar; beden güçlenir.
- Denge ve oryantasyon problemleri azalır; vücut üzerinde hakimiyet artar.
- Vücut doğal yapısına döner; esneklik kazanır.
- Omurga problemleri azalır; duruş dikleşir, sırt, bel ve boyun ağrıları ortadan kalkar.
- Kolların kullanımı maksimum seviyeye çıkar.
- Beynin iki lobu farklı kullanıma yönlenir; beden üzerinde sol ve sağ kullanımı dengelenir.
- Konsantrasyon artar.
- Ritim algısı artar.
- Danstan uzak kalanlar için iyi bir başlangıçtır.
 

Benzer konular

Top