Ateş Yükselmesi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Ateş Yükselmesi
Bir hastada yüksek ateş versa bunun nedeni mutlaka ortaya çıkarılmalıdır. Genellikle vücutta bir infeksiyon odağı vardır. Özellikle küçük çocularda yüksek ateşin vakit kaybetmeden düşürülmesi gerekir çünkü yüksek ateş çocukta çırpınma ve kasılmalarla kendini belLi eden havaleye neden olur.

Hastada 38 dereceyi bulan bir ateş hastalık habercisidir. Ateş koltuk altında, makattan veya ağızdan ölçülebilir. Ölçümden önce hasta 15 dakika kadar dinlendirilmelidir. Ölçümün doğru olması için koltuk altındaki ter kurulandıktan sonra termometre yerleştirilmelidir. Çocuğun hareketleriyle termometrenin kırılmaması için bu sırada çocuğun yanından ayrılmamalıdır. Termometre en az bir buçuk dakika yerinde kalmalıdır.

Yüksek ateşi düşürmek için ateş düşürücü ilaç ve şurupların yanı sıra hastanın koltukaltı, boyun ve kasıklarına soğuk kompres uygulanması yararlıdır. Ayrıca terlemeyle sıvı kaybı olduğundan hastaya bol sıvı verilmelidir. Ateş düşürmek için bir doktora danışmadan rasgele antibiyotik kullanılması sakıncalıdır.
 
Top