1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Atfetme (Yükleme) Kuramı

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve Suskun tarafından 13 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL
  Atfetme (Yükleme) Kuramı
  Fritz Heider bu kuramın kavramlarını ortaya atan ilk psikologlardan biridir. Heider'e göre bütün insanlarda iki temel güdü vardır.

  Bunlar çevremizdeki dünyaya ilişkin tutarlı parçaları birbirine uyuşan bir görüş oluşturma ve çevremizi kontrol etme güdüleridir.

  Bu güdülerden herbirini doyurmanın gereklerinden biri nasıl davranacaklarını kestirebilme yeteneğidir. Eğer insanların nasıl davranacaklarını kestiremezsek bizi çevreleyen dünyaya ilişkin görüşümüz rastlantısal şaşırtıcı tutarsız ve düzensiz olur.

  Başka insanların davranışları hakkında kestirmeler yapmak çevremizdekilere ilişkin kararlı ve tutarlı bir görüş için gereklidir.

  Bireylerin nasıl davranacaklarını kestirebilmek için onların kişiliklerine güdülerine heyecanlarına ve tutumlarına ilişkin bir yargı oluşturabilmeye gereksinim duyarız. Çevremizde olup bitecekleri kestirebilmek ve kontrol edebilmek için başka insanların kişisel eğilimlerine ilişkin her türden yargıda bulunmaya gereksinimimiz vardır.

  Atfetme kuramının temel fikri nedir?  Bu kuram insanların davranışlarının altında yatan nedenleri anlama isteğini vurgular. Bir bireyin davranışı ya o kişiye ait özelliklerinden ya da o bireyin içinde bulunduğu çevresel koşullardan kaynaklanır. Kişisel özellikler sonucu oluşan davranışlar kişisel özelliğe dayalı yükleme süreçlerini çevre koşulları sonucu oluşan davranışlar da çevresel koşullara dayalı yükleme süreçlerini ortaya çıkarır.

  Kelley (1976) bireylerin çok nedenli görünen durumlarla karşılaştıklarında yaptıkları yüklemeleri açıklayan bir araştırma yapmıştır. Kelley bireylerin davranışlarının altında yatan nedenlerle ilgili olarak karar verirken üç ayrı çeşit bilgiden yararlanıldığını belirtmiştir.

  Bu bilgiler;
  ■ Görüş Birliği
  ■ Tutarlılık
  ■ Ayırt edicilik şeklinde sınıflandırılmıştır.

  Şimdi bunları kısaca inceleyelim:
  Görüş Birliği: Bir kimsenin davranışıyla ilgili karar verirken ilk baktığımız şey bu davranışın her gün rastlanan olağan davranış mı yoksa ender görülen davranışlardan biri mi olduğu konusunda görüş birliğine varmaktır.

  Tutarlılık: Bir kimsenin davranışı hakkında karar verirken o kişinin ne kadar tutarlı davrandığı kanısında yargıya varmamız gerekir. Tutarlı davranışlar benzer durumlarda tekrar tekrar ortaya çıkar. Biz hem kendimizin hem de başkalarının tutarlılıklarını gözlemeye çalışırız.

  Ayırt Edicilik: Yalnız belirli bir durumda çıkan davranış ayırt edicidir. Bir çok durumlarda çıkarsa ayırt ediciliğin düşük olduğu söylenir. Örneğin öğretmen bütün sınıftaki çocuklara mı gülümsüyor yoksa yalnızca size mi?
   
Benzer Konular
 1. Suskun

  Çizge Kuramı

  Suskun, 27 Kasım 2010, Paylaşıldığı Yer: BilgiBANK
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.094
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.306
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  738
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.058
 5. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  14
  Görüntüleme:
  3.744
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş