Atış hareketleri

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
[video=youtube_share;STQUg7HsOe4]http://youtu.be/STQUg7HsOe4[/video]


[video=youtube_share;PovIS_P2xT0]http://youtu.be/PovIS_P2xT0[/video]​
Şekildeki futbolcunun vurduğu top, hareketleri boyunca eğrisel yollar izlerler. Topun ilk vuruş anında kazandığı hız yatayla belli bir açı yapacak şekildedir. Bunun gibi yatayla açı yapacak şekilde ilk hızla atılan bir cismin hareketine eğik atış hareketi denir.

Eğik atış hareketi yapan bir cisim, yatayda ve düşeyde olmak üzere iki boyutta yani bir düzlemde hareket eder. Eğik atılan cisimler yatayda eşit zaman aralıklarında eşit yer değiştirmelere sahiptir .Bu da cisimlerin yatayda sabit hızlı hareket ettiklerini gösterir. Düşeyde ise aşağı yönlü ve sabit olan yer çekimi ivmesi g ile hareket ederler, ilk atıldıkları anda, atılma hızının düşey bileşeni maksimum değere sahiptir. Yukarı yönlü olan düşey hız bileşeni yer çekiminin etkisiyle gittikçe azalır ve bir müddet sonra sıfır olur. Bu anda cisim düşeyde çıkabileceği maksimum yüksekliğe çıkmıştır. Bundan sonra cisim geri dönerek aşağı yönlü serbest düşme hareketi yapar ve düşey hız bileşeni g ivmesiyle giderek artar. Atıldığı seviyeye geldiği andaki hızı, ilk atıldığı hızın düşey bileşeniyle aynı büyüklükte fakat zıt yöndedir.


Eğik atış hareketi, düşeyde aşağıdan yukarıya düşey atış, yatayda ise sabit hızlı hareketin bileşik hareketidir.O halde;
Yatayla q açısı yapacak şekilde Vo ilk hızıyla atılan bir cismin aslında şu iki hareketi birden yapmıştır.

1. Yatayda: Vox=VoCosq hızıyla sabit hızlı hareket
2. Düşeyde : Voy=VoSinq ilk hızıyla aşağıdan yukarıya düşey atış hareketiHer hangi bir andaki yer değiştirme,

şeklinde olur
[video=youtube_share;giGDcBqmAJg]http://youtu.be/giGDcBqmAJg[/video]

 

Benzer konular

Top