atm ler birleşiyor

zevzek

zevzek®
Özel üye
Katılım
21 Ags 2009
Mesajlar
593
Beğeniler
10
Yaş
103
Şehir
istanbul
#1
Ortak ATM dönemi başlıyor
Bankalararası Kart Merkezi (BKM), çalışmalarını iki yıldır sürdürdüğü Ortak ATM Projesi'nin 26 bankanın katılımı ile tamamlandığını, uygulamanın 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren başlayacağını duyurdu.

BKM Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ünal, Genel Müdür Sertaç Özinal ve ATM Paylaşım Platformu Başkanı Aydın Çelik'in konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, gerek banka kartı sahiplerine ATM işlemlerinde kolaylık sağlama, gerekse Türkiye ekonomisine katkı sağlamak amacıyla oluşturulan ortak ATM projesinin tüm detayları ele alındı.

Toplantıda ilk olarak söz alan Bankalararası Kart Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ünal, Avrupa'da ilk kez bir ülkede ATM hizmeti veren tüm bankaların, kart kullanıcılarının işlemlerini kolaylaştıracak ortak bir hizmet protokolüne imza attığını söyledi.

BKM'nin Ortak ATM projesi için mevcut altyapısını geliştirdiğini ve ciddi yatırımlar gerçekleştirdiğini söyleyen Hasan Ünal, proje kapsamında çalışmalara iki yıl önce başlandığını belirtti. Ortak ATM Paylaşımı ile ATM lokasyon bilgilerinin tümünü kullanıcılara tek bir platformdan sunmayı sağlayacak bir yapı hazırlandığını belirten Hasan Ünal "BKM olarak, Ortak ATM Projesi ile ilgili yoğun çalışmalarımızın karşılığını 26 bankanın da projeye onay vermesi ile almış olduk" dedi.

Avrupa'da daha önce gerçekleşmemiş böyle bir uygulamanın ülkemizde gerçekleşmesinin tüm sektörü gururlandırdığını belirten Hasan Ünal, Ortak ATM Paylaşımı Sistemi'nin uygulama başlangıcının kendi başkanlık dönemine denk gelmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Hasan Ünal'dan sonra toplantıda söz alan BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal ise proje sürecini anlatarak Ortak ATM süreci ve sağlayacağı katkılar hakkında detaylı bilgi verdi.

Projenin asıl hedefinin kart kullanıcılarına daha yaygın bir ATM hizmeti sunmak olduğunu vurgulayan Sertaç Özinal, "BKM'nin koordinasyonunda 1 Ekim'den itibaren geçerli olacak bu sistem ile banka kartı sahipleri artık tüm bankaların ATM'lerinden para çekebilecek ve bakiye sorgulama yapabilecekler. Kullanıcılar kendilerine en yakın ATM'ye yine BKM tarafından verilecek bir hizmet ile, cep telefonları ve internet üzerinden ulaşabilecekler" dedi.

Türk bankalarının ATM sayısının son 5 yıl içinde yıllık yüzde 70 oranında artış gösterdiğine dikkat çeken BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, Temmuz 2009 itibariyle Türkiye'deki banka kartı sayısının 61 milyon adede ulaştığını belirtti. Bu büyüme hızının, bankaların şubeleşme hızının çok üzerinde olduğunun da altını çizen Özinal, "Ortak ATM sistemine geçiş için ekonomi ve piyasa koşullarının uygun hale gelmesi beklendi. Sektörün gelişimine paralel olarak ATM ve kart sayılarında gerçekleşen artış ise bu süreci hızlandırdı. ATM paylaşımı ile tüm bankaların ve kart kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap verecek, ülkedeki ATM ağının genişlemesinde sermaye yatırımlarının optimize edilmesini sağlayacak bir yapı tanımlanmış olacak. Yeni sistem ile hem maliyet optimizasyonu sağlanacak hem de ATM'lerin işlem hacmi artacak. Şu an 22 bin ATM var ancak Ortak ATM Sistemi ile 35 bin ATM'lik verim elde edilecek. Verimlilikteki bu farkın ekonomiye katkısı ise yaklaşık 300 milyon Doları bulacak" dedi.

Bankacılık sektörünün ivme kazanması ile dolaylı olarak ülke ekonomisine katkı sağlanacağını söyleyen Özinal, Ortak ATM sisteminin ülke ekonomisine doğrudan katkılarının da altını çizdi. Sertaç Özinal, "Para çekme işleminin kolaylaşması ile piyasada sirkülasyondaki para hacmi artacak, nakit dolaşımı hızlanacak, ekonominin kayıt altına alınmış olmasına destek sağlanmış olacak ve ülke ekonomisi canlanacaktır" şeklinde konuştu.

Ortak ATM'e geçiş sonrası ATM işlem adetlerinde gerçekleşecek artış hakkında da bilgi veren Sertaç Özinal, "Banka kartlarının yurtiçi ATM'lerde kullanımında işlem adedine baktığımızda yıllık artışın ortalama yüzde 10 düzeyinde olduğunu gözlemlemekteyiz.

1 Ekim'de Ortak ATM Paylaşımı'nın başlaması ile birlikte, banka kartı ile ATM'lerde yapılan işlem adetlerindeki yıllık artış oranı daha artacaktır. 1 Ekim sonrası artan işlem hacmi ile birlikte 2009 yılı sonunda yıllık toplam işlem adedinin artacağını öngörüyor, ayrıca 2010 yılındaki artışında da yüzde 30 oranına ulaşmasını bekliyoruz" dedi.

ATM paylaşımının Türkiye'de ilk ATM'nin kurulduğu günden bugüne geçirdiği aşamalar hakkında bilgi veren Sertaç Özinal, Türkiye'de ilk ATM'in 1987 yılında kullanılmaya başlandığını söyledi. İlk olarak 1993 yılında, 3 bankanın bir araya gelmesi ile Altın Nokta paylaşım grubunun kurulduğunu, daha sonra 1998 yılında ise, 16 bankanın bir araya gelerek ATM'lerini hem kredi, hem de banka kartları için ortak kullanma kararı alarak Ortak Nokta'nın kurulduğunu belirten Özinal, "Bugün pazardaki ATM ağının yaklaşık yüzde 44' ünü Altın Nokta, yüzde 30'unu ise Ortak Nokta ATM'ler, kalan yüzde 30'luk payı ise, aralarında ikili ATM paylaşım anlaşmaları gerçekleştiren bankalar veya herhangi bir gruba dâhil olmayan, başka bir banka ile de doğrudan anlaşma yapmamış bankalar oluşturmaktadır. 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren Alternatifbank, Akbank, Albaraka Türk, Anadolubank, Bank Asya, Citibank, Denizbank, Eurobank Tekfen, Finansbank, Fortis, Garanti Bankası, Halkbank, HSBC, ING Bank, Kuveyt Türk, Millennium Bank, Şekerbank, TEB, Tekstilbank, Turkish Bank, T-Bank, Türkiye Finans, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası'nın katılımıyla başlayacak ortak ATM uygulaması ile Altın Nokta ve Ortak Nokta'ların tarihe karışacak" dedi.

BKM'nin proje kapsamında hem teknik altyapının hazırlanmasında hem de bankalarla gerçekleşen görüşmelerde yoğun bir çalışma gerçekleştirdiğinin altını çizen Sertaç Özinal, Mc Kinsey'den danışmanlık hizmeti ile ATM'lerin coğrafi dağılımının belirlendiğini ve BKM koordinasyonu ile kart kullanıcılarının tüm ATM'lerin adres bilgilerine ulaşılmasını sağlayacak bir yapı kurulduğunu belirtti. Ortak ATM Paylaşımı'nda kullanılacak yazılım için uzmanların aylarca çalıştığını da söyleyen Sertaç Özinal, yapılan çalışmalara değen bir sonuç almınülkedeki ATM ağının geniş olmaktan büyük mutluluk duyduğunu da sözlerine ekledi.

Bu proje ile başlayacak uygulamanın bankalardan çok kart kullanıcıları için oluşturulduğunu belirten Sertaç Özinal, "BKM'nin bu projedeki en önemli rolü Türkiye'de ATM hizmeti veren tüm bankaları bir araya getirmek ve tek bir protokol üzerinden anlaşmalarını sağlamak oldu. Avrupa'da daha önce gerçekleşmemiş böyle bir uygulamanın, ülkemizde gerçekleşmesi bizleri gururlandırıyor" dedi.
 
Top