ATM'den para çeken yanıyor!!!

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,078
Şehir
TÜRKİYE
#1
Ortak ATM uygulaması tüketiciyi vurdu. 1 Ekim'den sonra bu cihazlardan para çeken vatandaşın feleği şaşıyor.
Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF) Genel Başkanı Fuat Engin, ''ATM cihazından 10 lira çeken bir tüketici, bunun için 4-5 lira komisyon ödemek zorunda kalıyor'' dedi.

Engin, yaptığı yazılı açıklamada, Bankalar Arası Kart Merkezi'nin (BKM) 1 Ekim'den itibaren uygulamaya koyduğu ortak ATM uygulamasının tüketiciler açısından yeni bir haksızlığa dönüştüğünü ifade ederek, 23 bin ATM'nin ortak kullanımının, bankacılık sektörü için 300 milyon dolarlık tasarruf sağlarken, bankaya ait ATM cihazından 10 lira çeken bir tüketicinin, bunun için 4-5 lira komisyon ödemek zorunda kaldığını bildirdi.

Uygulamanın, 61 milyon banka kartını kapsadığına dikkati çeken Engin, şunları kaydetti:

''BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal yaptığı açıklamada, 'Bu komisyonun müşteriye ne kadar yansıyacağı, bankaların kendi bileceği bir iş' dedi. Bu anlayış tüketiciye sormadan cebinden parasını alma anlayışıdır. Bu durum ben bildiğimi yaparım, yasa hukuk tanımam anlayışıdır. Türkiye'de son 5 yılda 3,6 milyar kez ATM'de işlem yapıldığı göz önüne aldığımızda, uygulamanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yapılan işlem sayısı ve her bir işlemden alınan 4-5 lirayı hesapladığımızda ortaya çıkan haksız kazancın boyutu ATM'lerin sömürü aracı olarak kullanıldığı gerçeğini net bir biçimde ortaya koyacaktır.''

Bankaların 4822 sayılı kanunla değişik 4077 sayılı kanunun başta amaç maddesi olmak üzere ilgili hükümleri ile 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun 24. maddesini ihlal ettikleri ileri sürülen açıklamada, ortak ATM uygulamasında tüketicilerden işlem parası alınmasına son verilmesi istendi.

Açıklamada, uygulamanın sona erdirilmemesi halinde TÖF tarafından hukuki süreç başlatılacağı bildirildi.
 

Benzer konular

Top