Atmosferik Basınç

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,252
Takım
GALATASARAY
#1
Atmosferik Basınç - Atmosferik Basınç Nedir - Atmosferik Basınç Hakkında

Atmosferik basınç ;birim yüzey üzerindeki hava sütünunun ağırlığıdır. Deniz seviyesinde + 15 derecede yaklaşık olarak 76 cm cıva veya 29.92 inc hg basıncına eşit 1013.25 mb olarak bulunmuştur.
Deniz seviyesi basıncı; en düşük ( kötü hava ) olarak 876 mb. En yüksek olarak ( en sıcak hava ) 1960 mb. Arasında ölçülebilmiştir. Atmosfer basıncı zaman ve irtifaya göre değişmektedir . Atmosfer basıncı barometre denilen aletlerle ölçülmektedir . Dünyada ölçümler için en fazla cıvalı barometreler kullanılmaktadır

BAROMETRE
Atmosferik basıncı direk değer olarak gösteren bir barograftır . Basınçla doğru orantılı . Rakımla ters orantılı çalışır . Rakım arttıkça basınç azalır. Etkinlik yapan dağcılar, bulunduğu rakımdaki barometrik basıncı kontrol ve kayıt ederek havanın bozulacağını açılacağını anlayabilirler. Aynı rakımda barometrik basınç hızla düşüyor ise havanın hızla bozulacağına işarettir. Yavaş yavaş düşüyor ise zamana bağlı olarak havanın bozulacağını gösterir.

ALTİMETRE
Atmosferik basıncı irtifa ( rakım ) olarak gösteren bir barograftır. İrtifayla doğru orantılı çalışır. İrtifa arttıkça değerler büyür irtifa azaldıkça değerler düşer. Basit altimetreler havanın barometrik basıncına bağlı olarak küçük değer yanılmaları yapabilir.
 

Benzer konular

Top