Atom, Fisyon , Zincirleme Tepkime ( Reaksiyon ) Nedir?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,149
Beğeniler
332
Şehir
Türkiye
#1

Atom, Fisyon , Zincirleme Tepkime ( Reaksiyon ) Nedir?Bir elementin kimyasal özelliklerini tasiyan en küçük parçasina atom denilmektedir. Evrende bilinen bütün maddeler (kozmik madde, yüksek enerjili madde ve anti madde hariç), pozitif yüklü bir çekirdek ve etrafinda dönen negatif yüklü elektronlardan olusan yaklasik 100 farkli atomdan meydana gelmektedirler. Atomun çekirdegi ise nükleon olarak adlandirilan ve yaklasik elektronlara göre 2000 kat daha agir olan, arti yüklü proton ve yüksüz nötronlardan olusmaktadir. Dolayisiyla bu üç parçacik, etrafimizdaki sonsuz çesitlilikteki maddenin temel yapi taslaridir. Su andaki bilgilerimiza göre elektronlar, kendilerini olusturan alt parçaciklar olmadigindan temel parçacik olarak kabul edilirler, nükleonlar ise, elektronun “-1″ yüklü oldugu varsayildiginda, “+2/3″ veya “-1/3″ elektrik yükünde olan quark adi verilen üç alt parçacikdan olusmuslardir.

Molekül: Dogada atomlar genellikle yörüngelerinde bulunan elektronlari paylasarak daha kararli enerji seviyelerinde bulunmak amaciyla baska atomlarla birlikte bulunurlar. Atomlarin bir araya gelmesi ile moleküller olusur. Bir elementte ayni cins atomlar tek olarak veya moleküller halinde biraradadir.

Kimyasal Tepkime: Iki veya daha fazla sayida madde biraraya geldiginde, moleküllerdeki atomlarin aralarinda yeniden düzenlenmesine kimyasal tepkime denir. Bu sirada elektronlarin paylasilmasi da degisir. Kimyasal tepkimelerin bir özelligi, ilgili atomlarin çekirdeklerinde bulunan parçacik sayisinin tepkime sirasinda degismemesidir.

Çekirdek Tepkimesi: Kimyasal reaksiyonlarin aksine atomlarin çekirdeklerinde bulunan parçacilarin kendi aralarinda olusan veya disardan gelen bir etki sonucunda degisimleri sonucunda çekirdek tepkimeleri olusur. Çekirdek tepkimesi sonucunda eger proton sayisi degisiyor ise farkli bir elemente ait bir atom olusmus olur.

Fisyon (Çekirdek Parçalanmasi): Bir nötronun, uranyum gibi agir bir element atomunun çekirdegine çarparak yutulmasi, bunun sonucunda bu atomun kararsiz hale gelerek daha küçük iki ayri çekirdege bölünmesi reaksiyonudur. Dolayisiyla Fisyon, bir çekirdek tepkimesidir. Parçalanma sonucunda ortaya çikan atomlara fisyon ürünleri denir. Bunlarin bazilari radyoaktiftir. Bir nötron yutulmasi ile baslayan fisyon tepkimesi sonucunda, büyük miktarda enerji ile birlikte, birden fazla nötron ortaya çikar. Çekirdek tepkimeleri sonucunda açiga çikan enerjiler, kimyasal tepkimelere göre yaklasik milyon kat düzeyinde daha fazladir.
 
Top Bottom