Avatar Düzenleme Ve Info Avatar Düzenleme Ve diğer Bilgiler

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,281
Beğeniler
126
#1
Avatar sizi temsil eden en büyük simgedir, bu yüzden avatarın yeri forumda çok ayrı bir yer temsil etmektedir.
Avatar = Üye adınızın altında yer alan resime verilen isimdir.
Peki avatar nasıl eklenir, nereden avatar bulunur ve avatar nasıl boyutlandırılır ve profil resmi nedir nasıl eklenir. Önce bunları anlatayım..

1) Avatar Nasıl Eklenir :

Avatar eklemek için önce kullanıcı panelinize giriyorsunuz ( bkz. resim 1 )
Burada açılan sayfada Avatar düzenleme kısmı çıkacaktır, GÖZAT butonuna tıklayın ( Bkz. Resim 3 )Resmi seçmeniz için pencere açılacak, eklemek istediginiz resmi buldugunuzda bilgisayarınızda mouse sol tuşu ile bir kere resmin üzerine tıklayın ve AÇ butonuna tıklayın.

UYARI: Resim formatı JPG ve GIF olmalıdır

Resmi eklediğinizde gözat kısmında dosya ismi gözükecektir, bunu gördügünüzde Değişiklikleri Kaydet Butonuna tıklayınız.
( bkz. resim 5 )

Avatarınız artık eklendi, eğer değiştirmek isterseniz resmin yanında bulunan Bu avatarı kullanmak istemiyorum seçenegini seçin ve değişikleri kaydeti tıklayın. Avatar silinecektir. ( Bkz. Resim 6 )

** RESIM DÜZENLEME VE EBAT DEĞİŞTİRMEK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER:

Bu tür ebadt ve format değiştirmek için kullanılmasını şiddetle önerdigimiz program ACDSEE Resim editör programı. ( ACDSEE yok ise Pc'de mutlaka yükleyin olmazsa olmaz dedigimiz programdır her kullanıcıda vardır gerçi ) Bir yandan da bu yazının devamını okuyunuz.

Mesela avatar için kullanıcagımız resmin ebadı ve boyutu çok büyük, bilgisayarımızdan resmin üzerine iki kere tıklıyoruz
( ACDSEE kurulu olan PC'de ) resim açılıyor. ( Bkz. Resim 1 )


Resimde gördügünüz gibi ebatları 170*170 değil şimdi bizde burada editörü kullanıcaz ve resmin ebdatlarını değiştirecez. ACDSEE üzerinde bulunan editöre tıklıyoruz. ( bkz. resim 2 )

Editöre tıkladıktan sonra, editör penceresi açılacak ve burada yukarıda bulunan RESIZE butonuna tıklıyacagız.
( bkz. resim 3 )

Karşımıza pencere açılıyor ve burada PIXELS sayısını foruma uygun şekilde değiştiriyoruz. 170 veya daha aşşagısı. Bu sayıyı girdikten sonra OK butonuna basıyoruz. ( Bkz. resim 4 )

Pencere kapanıyor ve editöre tekrar dönüyor ardından SAVE butonuna basıyorsunuz ve artık resim 170x170 boyutlarında ve foruma uygun halde. ( Bkz. resim 5)

RESMİN FORMATINI DEĞİŞTİRMEK JPG VEYA GIF YAPMAK:

Avatar için kullanıcagınız resim eğer bmp veya buna benzer formatlarda ise eklemenize izin vermeyecektir. JPG veya GIF yapmanız gerekecektir.
JPG formatı ayrıca yüksek boyutlu resmi düşük boyuta düşürür, örneğin 60KB resmi 20KB a düşürür. Renklerden biraz ödün vererek, GIF ise biraz daha yüksek olur ama kaliteden ödün vermez. Eğer JPG veya GIF yaptıgınız resim forum'a eklenecek avatar boyutunu aşıyor ise yukarıda anlattıgım ebatı düşürme teknigini yapınız.

Formatını değiştirmek istedigimiz üzerine iki kere tıklıyoruz PC'de ve resim ACDSEE ile açılıyor. ( bkz resim 1 )


Gördügünüz gibi resim BMP ve oldukça büyük yer kaplıyor 103KB kadar, şimdi resmin üzerinde mouse ile sağ tuş yapıyor ve FILE kısmına geliyoruz ardından SAVE AS 'ı seçiyoruz. ( Bkz. Resim 2 )
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,281
Beğeniler
126
#2

Save as' a tıkladıgımızda format seçme kısmı çıkıyor burada ister GIF ister JPG olarak seçiyoruz 80 by 80 19,5 KB düsüyor( bkz resim 3 )

Ve artık format ve ölçü işlemimiz tamamlandı, foruma avatar olarak ekleyebiliriz.

PROFİL RESMİ NEDİR VE NASIL EKLENİR

Profil resmi üye adınıza tıkladıgınızda açılan pencerede yer alan ( sağ kısımda ki resim ) eğer eklediyseniz tabii.
Eklemediyseniz yapmanız gereken yine avatar ekliyor gibi sıralamayı takip etmek kullanıcı paneli >> sol menüden profil resmini düzenle tıklayın. Açılan pencerede avatar eklediginizde ki gibi yol izliyorsunuz.
Ama burada ebat ve boyut farklı ve daha büyük olacaktır yani80 by 80 19,5 KBbüyüklüğünde olmalıdır (daha küçüğü olabilir).

Eğer ekleyeceginiz resim 320 x 240 dan büyük veya 64kb dan büyük ise yukarıda anlatmış oldugum ACDSEE editörü ile istediginiz boyutlara alabilirsiniz.

Unutmayınız Avatar ve Profil resmi sizi temsil eden en önemli özelliktir, kendinize yakıştıramadğınız veya başkasının yakıştıramadıgı içerikli resimleri kullanmaktan kaçınınız. Ve forum kurallarını mutlaka okuyunuz..
 
Katılım
13 Hzr 2006
Mesajlar
3,979
Beğeniler
68
#3
Güzel anlatmışsın teşekkürler cerezforumun avatar boyutları 80 by 80 19,5 KB hatırlatıyım dedimde :)
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,468
Beğeniler
8,989
Takım
GALATASARAY
#4
Ayrıca İngilizce olarak gördüğünüz bölümler de Türkçe'dir :)

Teşekkürler yesim434. çoğu kişi avatar yerine profil resmi yüklüyor. Bu konu da aydınlanmış oluyor böylece. Profil resmi sadece yöneticiler ve kişinin kendisinin görebildiği, avatar ise tüm yazılan mesajlarda görünen resimdir.
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,281
Beğeniler
126
#6
Arkadaslar Mutlaka ufak defek hatalarimiz olur bundada biraz hosgörü gerek yinede tesekkürler :)
 

Benzer konular

Top