Avize imalatçısı

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Avize imalatçısı

Cam, metal, ahşap gibi çeşitli süsleme gereçleri kullanarak abajur, masa lambası, aplik, avize vb. Aydınlatma araçlarını yapan kişidir.

Görevleri

Avize İmalatçısı; - avizenin parçalarını birleştirir. - cam, kristal, metal parçalardan avize üretir. - avizenin elektrik akımını alabilmesi için kordon imal eder. - elektrik düzeneklerini avize üzerine monte eder.

Kullanılan alet ve malzemeler

Pense, - kablo, - çeşitli metal parçalar, cam ve ahşap malzemeler, - tel ve çiviler, - çekiç, - tornavida, - eğe, - eldiven. Mesleğİn gerektİrdİğİ özellİkler avize İmalatçısı olmak isteyenlerin; - çok iyi bir şekilde göz-el koordinasyonuna sahip, - parmaklarını ustalıkla kullanabilen, - görmede kusur ve özrü olmayan, - dikkatli ve tedbirli kimseler olması gerekmektedir.

Çalışma ortamı ve koşulları

Avize İmalatçıları kapalı bir ortamda avize imalatında kullanılan araç gereç ve malzemelerle çalışırlar. Çalışırken meslektaşları ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

Çalışma alanları ve İş bulma olanakları

Avize İmalatçıları, genellikle özel işletmelerde çalışırlar. Çıraklık dönemlerinde yaptıkları çalışmalar ve iş yapabilme becerilerindeki başarı durumlarına göre aynı işletmelerde iş bulma olanaklarına sahiptirler. Bundan başka eğer ekonomik durumları elverişli ise kendi işyerlerini kurma olanağına sahiptirler.

Meslek eğitiminin verildiği yerler

Mesleki eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir.

Meslek eğitimine giriş koşulları

Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; - en az ilköğretim okulu mezunu olmak, - 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. - bünyesi ve sağlık durumu mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, - eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

Eğitimin süresi ve İçeriği

Mesleğin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 2 yıldır. Meslek eğitiminde öğrencilere; bilgisayar, matematik ve mesleki matematik, türkçe, teknik resim, İş güvenliği, meslek bilgisi, elektrik bilgisi, meslek resmi, İşletme bilgisi ve kooperatifçilik, toplam kalite yönetimi dersleri verilir.

Meslekte İlerleme

Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Avize imalatçısı mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır. - ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "usta öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
 

Benzer konular

Top