1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Avrupa Birliği nedir

Konusu 'Ülkeler Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 5 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL

  Avrupa Birliği ya da kısaca AB, yirmi yedi üye ülkeden oluşan ve toprakları büyük ölçüde Avrupa kıtasında bulunan siyasi ve ekonomik bir örgütlenmedir. 1992 yılında, Avrupa Birliği Antlaşması olarak da bilinen Maastricht Antlaşması'nın yürürlüğe girmesi sonucu, var olan Avrupa Ekonomik Topluluğu'na yeni görev ve sorumluluk alanları yüklenmesiyle kurulmuştur. Yaklaşık 500 milyonluk nüfusuyla Avrupa Birliği, dünyanın nominal gayrisafi yurtiçi hasılasının %30'luk bölümünü oluşturur. (16.8 trilyon ABD$)

  Avrupa Birliği, tüm üye ülkeleri bağlayan standart yasalar aracılığıyla, insan, eşya, hizmet ve sermaye dolaşımı özgürlüklerini kapsayan bir ortak pazar (tek pazar) geliştirmiştir. Birlik içinde tarım, balıkçılık ve bölgesel kalkınma politikalarından oluşan ortak bir ticaret politikası izlenir. Birliğe üye ülkelerin on beşi, avro adıyla anılan ortak para birimini kullanmaya başlamıştır. Avrupa Birliği, üye ülkelerini Dünya Ticaret Örgütü'nde, G8 zirvelerinde ve Birleşmiş Milletler'de temsil ederek dış politikalarında da rol oynamaktadır. Birliğin yirmi yedi üyesinden yirmi biri NATO'nun da üyesidir. Schengen Antlaşması uyarınca birlik üyesi ülkeler arasında pasaport kontrolünün kaldırılmasının da arasında bulunduğu pek çok adlî konu ve içişileri düzenlemelerinde Avrupa Birliği'nin payı bulunur.

  Avrupa Birliği, devletlerarası ve çokuluslu bir oluşumdur. Birlik içinde kimi konularda devletlerarası anlaşma ve fikir birliği gerekir. Ancak belirli durumlarda uluslarüstü yönetim organları, üyelerin anlaşması olmaksızın da karara varabilir. Avrupa Birliği'nin bu tip haklara sahip önemli yönetim birimleri Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Konseyi, Liderler Zirvesi, Avrupa Adalet Divanı ve Avrupa Merkez Bankası'dır. Parlamentoyu, Avrupa Birliği vatandaşları beş yılda bir oylama yöntemiyle seçerler.

  Avrupa Birliği'nin temelleri 1951 yılında, altı ülkenin katılımıyla oluşturulan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu'na ve 1957 Roma Antlaşması'na dayanmaktadır. O dönemden bu yana, birlik yeni üyelerin katılımlarıyla boyut olarak büyümüş; var olan yetkilerine yeni görev ve sorumluluk alanları ekleyerek de gücünü arttırmıştır. Üye devletler Aralık 2007'de, birliğin bugüne dek yaptığı antlaşmalar ile yasal yapısını güncellemek ve iyileştirmek amacıyla Lizbon Antlaşması imzalanmıştır. Lizbon Antlaşması'nın onaylanma ve işleme girme sürecinin 2008 yılı içinde olması öngörülmüşse de İrlanda'da, antlaşmanın onaylanması için yapılan halkoylamasının ilk etapta olumsuz sonuçlanması kabul sürecini geciktirmiştir.

  [​IMG]

  Yönetim merkezi Brüksel
  Strazburg
  Lüksemburg

  En büyük şehir
  Londra

  Resmî dil 23
  Almanca
  Bulgarca
  Çekçe
  Danca
  Estonca
  Felemenkçe
  Fince
  Fransızca
  İngilizce
  İrlandaca
  İspanyolca
  İsveççe
  İtalyanca
  Lehçe
  Letonca
  Litvanca
  Macarca
  Maltaca
  Portekizce
  Rumence
  Slovakça
  Slovence
  Yunanca

  Üye devletler 27
  AlmanyaAlmanya
  AvusturyaAvusturya
  Birleşik KrallıkBirleşik Krallık
  BelçikaBelçika
  BulgaristanBulgaristan
  Çek CumhuriyetiÇek Cumhuriyeti
  DanimarkaDanimarka
  EstonyaEstonya
  FinlandiyaFinlandiya
  FransaFransa
  HollandaHollanda
  İrlandaİrlanda
  İspanyaİspanya
  İsveçİsveç
  İtalyaİtalya
  Kıbrıs CumhuriyetiKıbrıs
  LetonyaLetonya
  LitvanyaLitvanya
  LüksemburgLüksemburg
  MacaristanMacaristan
  MaltaMalta
  PolonyaPolonya
  PortekizPortekiz
  RomanyaRomanya
  SlovakyaSlovakya
  SlovenyaSlovenya
  YunanistanYunanistan

  Hükûmet Sui generis
  - Avrupa Zirvesi Fredrik Reinfeldt (AHP, İsveç)
  - Parlamento Jerzy Buzek (AHP)
  - Konsey İsveç
  - Komisyon José Manuel Barroso (AHP)

  Kuruluş ve gelişim
  - Paris Antlaşması 18 Nisan 1951
  - Roma Antlaşması 25 Mart 1957
  - Maastricht Antlaşması 7 Şubat 1992

  Yüzölçümü
  - Toplam 4.324.782 km² (7'inci)
  1.669.807 sq mi
  - Su (%) 3.08

  Nüfus
  - 2008 Tahminî 497,198,740 (3'üncü)
  - Yoğunluk 114/km² (93'üncü)
  289/sq mi
  GSYİH (SAGP) 2007 (IMF) tahminî
  - Toplam 14.712 trilyon dolar
  - Kişi başı 28.213 dolar
  GSYİH (nominal) 2007 (IMF) Tahminî
  - Toplam 16.830 trilyon dolar
  - Kişi başı 33.482 dolar

  Para birimi 12
  Avro (€) (EUR) (de jure)
  Bulgar levi
  Çek korunası
  Danimarka kronu
  Estonya kronu
  İngiliz Sterlini
  İsveç kronu
  Leton latsı
  Litvanya litası
  Macar forinti
  Polonya zlotisi
  Rumen leyi

  Zaman dilimi

  (UTC+0 ila +2)
  - (Yaz saati) (UTC+1 ila +3)
  Alan adı .eu
   
 2. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  [​IMG]

  Avrupa Birliği'ne üye ülkeler


  Avrupa Birliği yirmi yedi bağımsız devletten oluşur.
  Bunlar üye devletler olarak bilinen Almanya, Avusturya, Birleşik Krallık, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Türkiye, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan'dır.  Birliğe katılmayı bekleyen üç adet aday ülke vardır bunlar:

  Hırvatistan, Makedonya Cumhuriyeti ve Türkiye'dir. Batı Balkan ülkeleri Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ ve Sırbistan ile İzlanda olası resmî adaylar olarak tanımlanmıştır. Son dönemde Kosova'ya da benzer bir statü verilmiştir.

  Avrupa Birliği'ne katılabilmek için bir ülke, 1993 yılında Kopenhag Liderler Zirvesi'nde tanımlanan Kopenhag Kriterleri'ni tümüyle sağlamak durumundadır. Bu ölçütler, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygı gösteren istikrarlı bir demokrasi, birlik üyeleri ile rekabet edebilecek düzeyde sağlam temelli bir ekonomi ve Avrupa Birliği yasalarını da içeren üyelik koşullarının kabul edilmesini gerektirir. Bir aday ülkenin bu ölçütlere uyup uymadığının değerlendirilmesinin yapılması konseyin görev alanıdır. Birliğin günümüzde var olan yönergeleri, 1985 yılında Grönland'ın birlikten çekilmesiyle örneği yaşanmasına karşın, üye bir ülkenin birlikten nasıl ayrılabileceğini açıkça belirtmemektedir. Ancak bu konuya, onaylanmayı bekleyen Lizbon Antlaşması'nda değinilmiştir ve bu tasarı bir ülkenin birlikten çıkmak istemesi durumunda izlenecek işlemleri içerir.

  Birliğe katılmamayı yeğleyen dört Avrupa ülkesi İsviçre, İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç'ten Avrupa Birliği ile ilgili pek çok ekonomik ve yasal düzenlemeye ise kısmen de olsa katılım göstermiştir. Bu ülkelerden İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç, Avrupa Ekonomik Alanı aracılığıyla ortak pazar düzenlemelerine katılmıştır. İsviçre de benzer iki-taraflı antlaşmalar aracılığıyla Avrupa Birliği ile ilişkiler kurmuştur. Avrupa'nın siyasal olarak tanınmış beş küçük devleti olan Andorra, Lihtenştayn, Monako, San Marino ve Vatikan ile yürütülen ilişkiler de avroyu ortak para birimi olarak kullanmaktan ve bazı diğer ekonomik iş birliği çalışmaları yapmaktan oluşur.
   
Benzer Konular
 1. BIYIKLI
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  743
 2. KıRMıZı
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  1.886
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  687
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  678
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  710
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş