Ayak ağrısında topuğun yeri

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,728
Beğeniler
5,005
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Öncelikle insan ayağını anatomik açıdan ele aldığımızda, ayaklarımızda bulunan damarların büyük çoğunluğu kılcal damarlardan oluşur ve normalden daha küçük olan bu damarlar ayaklarımıza yeterli miktarda kan götürmekle görevlidirler. Aynı zamanda, çeşitli sebeplerden dolayı ayaklarımız sürekli stres altındadır. Bu sebepler doğuştan gelen herhangi bir hastalığın olmadığı varsayıldığında, spor ya da yürüyüş gibi yapılan çeşitli aktiviteler, mesleki koşullar, ayakkabılar, aşırı kilo, uzun süre ayakta kalmak olarak sıralanabilir.

Bütün bu koşullar göz önüne alındığında ise, en yoğun olarak görülen ayak ağrısının topukta oluştuğu gözlemlenebilir. Temel sayılabilecek yürüyüş esnasında dahi ayakla yerin ilk temas ettiği bölge topuktur ve üzerinde vücut ağırlığının 2-3 katı yükü ve stresi taşır. Vücudumuz anatomik açıdan birbirine bağlı bir sistemdir böylece topukta başlayan bir sıkıntı ya topuğun kendisinde ya da topuk ağrısından ötürü atılan dengesiz adımlardan ötürü ayak, bacak ve belde dahi görülür.


Problemi başından çözmek için topuklara gösterilecek biraz hassasiyet hayat kalitesini arttıracak daha da en önemlisi sağlıklı ve keyifli yürüyüşlerin öncüsü olacaktır.
 

Benzer konular

Top