Ayak Mantarı Ve Sporcu Kaşıntısı

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,728
Beğeniler
5,006
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Bunlar yaygın mantar enfeksiyonlarıdır. Ayak mantarı, ayak parmakları arasındaki deriyi etkiler ve bu deriyi çatlatır, acıtır ve kaşındırır ve bazı bölgelerin soyulmasına sebep olur.
Ayak tabanına ve ayak tırnaklarına yayılabilir. Sporcu kaşıntısı, erkeklerde daha yaygın görülen kasıktaki kaşıntılı, kabuklu kırmızı döküntüdür. Heriki enfeksiyon ılık, terleten koşullarda gelişir. Bu enfeksiyonları, enfekte bir kişiyle temasla veya havlu ve ayakkabı gibi eşyaları paylaşmak suretiyle kapabilirsiniz.

Kendi başınıza yapabilecekleriniz:

Heriki enfeksiyonu da kendiniz kolaylıkla tedavi edebilirsiniz. Mantar enfeksiyonlarının yeniden ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olması için aşağıda ana hatları verilen iyi hijyen uygulamalarını yerine getirin.

Ayak mantarı:

• Bir antifungal krem ve/veya pudra ile enfeksiyonu tedavi edin.

• Günde iki kez ayaklarınızı yıkayın ve sonra ayak parmaklarınızın arasını iyice kurulayın. Yalnızca ayaklarınızı kurulamak için ayrı bir havlu kullanın ve bu havluyu sık sık yıkayın.

• Doğal liflerden yapılmış çoraplar giyin ve günde en az bir kere değiştirin. Kadınlar, özellikle ayağın etrafında sınırlayıcı olan külotlu çorap giymekten kaçınmalıdır.

• Sentetikten ziyade doğal malzemelerden yapılmış hava alan ayakkabılar giyin; açık uçlu sandaletler özellikle iyidir.

• Yüzme havuzu gibi halka açık soyunma odalarında etrafta gezerken parmak arası terlik giyin.

Sporcu kaşıntısı


• Enfekte bölgeye bir antifungal tedavi uygulayın.

• Kasıklarınızı düzenli olarak yıkayın, iyice kurulayın ancak ovalamayın. Bu bölge için ayrı bir havlu kullanın ve havluyu sık sık yıkayın.

• Sıkı oturan pantolon veya iç çamaşırı giymeyin ya da sentetik kumaştan yapılmış iç çamaşırı giymeyin. Pamuklu iç çamaşırları veya boxer short en iyileridir çünkü bu kumaşlar havanın dolaşmasına izin verir. İç çamaşırlarının hergün değiştirin.
 

Benzer konular

Top