Aybaba'dan Şükrü Saracoğlu ve Webo açıklaması

Katılım
10 Şbt 2013
Mesajlar
28
Beğeniler
0
Yaş
33
#1
Beşiktaş'ın bu sabah Nevzat Demir Tesisleri'nde yaptığı antrenman sırasında teknik direktör Samet Aybaba basın mensupları ile sohbet toplantısı gerçekleştirdi.Aybaba ilk olarak Sanica Boru Elazığspor maçında ilk 11'de sahaya sürdüğü ilk 11 konusundaki eleştirlere şu yanıtı verdi:

"Oyuncu tercihleri konusunda yapılan her yorum hatalıdır. Çünkü herkesin farklı bir tercihi olur ve bu konu ile ilgili farklı düşünceler ortaya atılır."

''Sakatlıkların nedeni oyuncuların kendilerini zorlaması''

Takımda üst üste gelen sakatlıklarla ilgili olarak araştırma yapıldığın ve antrenman sahası zemininin dahi uzmanlarca kontrol edildiğini anlatan Samet Aybaba, şöyle devam etti:

''Buradaki zemini gelip kontrol ettiler. Sıkıntılı bir durum çıkmadı. Sakatlıkların temel nedeni, oyuncuların kendilerini fazla zorlaması. Biraz da bu açıdan bakalım. Antrenmanlarda, maçlarda kendilerini zorluyorlar. Son maçta Fernandes 11 kilometre koşmuş. Bu, zorluyor demektir. Fazla yük biniyor. Türkiye'nin bana göre en iyi fizyoterapistleri bizde. Bu konuda iddialıyız. Oyuncuların her şeyiyle ilgileniyorlar. Sakatlıkların büyük nedeni zorlama. Beşiktaş'ın geçen seneki, ondan önceki sezondaki temposuna bir bakın. Hemen gözünüzün önüne gelir. Yoğun bir maç trafiği vardı ama tempo düşüktü.''

Aybaba'dan esprili menemen göndermesi

Tecrübeli teknik adam Sanica Boru Elazığspor maçının son anlarında oyuna giren Niang için bir gazetecinin, 'Maçtan sonra menemen yedi mi?' sorusuna espirili şekilde; "10 dakikada menemen hak edilmez. Niang'ın henüz eksikleri var. Tabi ki kaliteli bir futbolcu ve kendisi hakkında çok fazla yorum yapmaya gerek yok. Devamlılığını sağlaması lazım. Eski takım arkadaşı Raul'den de bahsediyor. Profesyonelliğini örnek gösteriyor." cevabını verdi.

Samet Aybaba oyuncuların son dönemde yaşadığı sakatlıklar konusunda ise şu ifadeleri kullandı:

"Sakatlıklarda futbolcuların kendilerini zorlamaları da eykili oluyor. Bu sezon oyuncularım kendilerini daha fazla zorluyorlar. Mesala son maçta Fernandes 11 km koşmuş. Bu durumları da göz önünde bulundurmak gerekiyor."

Saracoğlu hakkında konuştu

Aybaba yeni sezonda maçlarını Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda oynamaları durumunda Siyah Beyazlı taraftarlara da önemli görev düştüğü belirterek;

"Şu an için yeni sezonda maçlarımızı oynayacağımız stadyum konusunda alınmış karar yok. Ancak Şükrü Saraçoğlu Stadı aklımızdaki tercihlerden biri. Eğer bu durum gerçekleşirse taraftarımız da büyük iş düşüyor. Sonuçta biz oraya misafir olarak gideceğiz. Ev sahibine saygılı olmalıyız ve misafirliğin gerekliliğini yerine getirmeliyiz." şeklinde konuştu.


"Webo'yu almak için bin kere görüşme yaptık"

Sorular üzerine, Akhisar Belediyesporlu Gekas ve Kademir Karabüksporlu Lualua gibi oyuncuların performansını değerlendiren Aybaba, ''Gekas, Anadolu takımları için çok yararlı bir oyuncu. Lualua ise kontratak oyuncusu. Beşiktaş kontratak oynamaz. Biz sezon başından beri Webo'yu almak için bin kere görüşme yaptık. Tabii oynayan oyuncuyu almak zor. Bizim düşüncemizde büyük paralarla oyuncu almak yok. Alacağız ve içlerinden bazıları iyi çıkarsa, başarılı olacağız. Genç oyuncular var hedefimizde. Beş tane alacağız mesela, 2 tanesi veya 1 tanesi tutsa bize yeter'' diye konuştu.

Sanica Boru Elazığspor maçının ilk yarısındaki kadro tercihinin eleştirildiğinin söylenmesi üzerine Aybaba, ''Hatasız kul olmaz. Oyuncu tercihleriyle ilgili yapılan her yorum hatadır. Çünkü kimsenin yorumu bir diğerine benzemez. Herkes başka düşünür. Hoca başka düşünür, yorumcu başka düşünür. Önce 'Niye oynattın?' denir, sonra 'Niye oynatmadın?' denir. Ardından, 'Niye erken çıkarttın?' veya 'Niye bu kadar oynattın?' denir. Bunun bir standardı yok'' yorumunda bulundu.

Necip Uysal'ın önemli bir şeyi yok

Siyah-beyazlı futbolcu Julien Escude'nin Sanica Boru Elazığspor maçındaki performansını öven ve bu oyuncunun antrenmanlarda da iyi çalıştığını dile getiren Aybaba, ağrıları bulunan Necip Uysal'ın ise önemli bir şeyi olmadığını ve Gaziantepspor maçında oynayabileceğini kaydetti.

Öte yandan, sohbette yer alan kulüp futbol komitesi üyesi Tahir Kıran ise, Avrupa kupalarına katılma hedefleriyle ilgili, ''Bu konunun iki boyutu var. Biri teknik konu, yani Avrupa'ya gidebilmek gerekiyor. İdari tarafını biz halledeceğiz, teknik tarafını ise hocamız halledecek'' değerlendirmesinde bulundu.
 

Benzer konular

Top